Divadlo Jána Palárika – Trnava - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Divadlo Jána Palárika v Trnave síce pôsobí pod týmto menom iba od roku 2002, no divadlo má v meste Trnava dlhú tradíciu.  Už na začiatku 17. storočia bolo mesto jedno z najvýznamnejších centier jezuitského divadla v Uhorsku. Neskôr v Trnave pôsobili aj mnohé svetské nemecké a maďarské divadelné spoločnosti. 


Budova dnešného Divadla Jána Palárika sa považuje za najstaršiu zachovanú budovu tohto druhu na Slovensku (od roku 1831). Budova prešla viacerými vonkajšími a jednou vnútornou prestavbou. Na jej priečelí sa však doteraz zachoval latinský nápis, ktorý v preklade znamená: „Tento dom Tálie postavil senát a obyvateľstvo Trnavy”. 


Prvé profesionálne divadlo v Trnave pôsobilo v rokoch 1960 - 1965 ako Krajové divadlo Trnava. V roku 1974 vzniklo profesionálne činoherné zájazdové Divadlo pre deti a mládež. V roku 1990 bolo premenované na Trnavské divadlo. Divadlo, ktoré sa premenovalo od 1. 1. 2002 na Divadlo Jána Palárika v Trnave, má dnes vo svojom repertoári inscenácie pre dospelých aj inscenácie pre deti.


Divadlo Jána Palárika nie je jedinou zaujímavosťou mesta Trnava. Tento „slovenský Rím“ je známy najmä vďaka svojmu historickému centru s viacerými katedrálami a kostolmi. Mimoriadne turisticky atraktívne je aj okolie mesta, ktoré je ideálne pre pokojnú dovolenku. Vyhľadávajú ho nielen milovníci relaxu, ale aj turisti a hubári, ktorým vyhovujú lesy neďalekých Bielych Karpát. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky ubytovania. 

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Stručné predstavenie kúpeľov, ich prírodné liečivé zdroje, indikované choroby a používané metódy liečby.
Téma: Kúpele
Východiská: Piešťany
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov