Čína - Ubytovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pretože Čína nie je slobodnou demokratickou krajinou, nemôžu sa cudzinci ubytovať len tak kdekoľvek. Bývať môžete len tam, kde vám to štát dovolí, teoreticky teda iba v  policajne uznanom hotelu pre cudzincov (nie vždy sa to našťastie dodržuje). Spať v súkromí je oficiálne zakázané, i keď napríklad v dedinkách severného Sečuanu vraj tento spôsob ubytovania funguje. Najlacnejšie ubytovanie možno napočudovanie objaviť v turistických centrách pre nezávislých západných cestovateľov v okolí významnejších pamiatok.

 

Štandard ubytovania je ale i v tých najlacnejších čínskych hoteloch na ázijské pomery veľmi vysoký - často sa stretnete s klimatizáciou, s televízorom, v južnejších oblastiach s ochrannou sieťkou proti moskytom a v porovnaní napríklad s Indiou so vzornou čistotou. Väčšinou nedostanete do ruky kľúč od izby - na každom poschodí totiž sedí chyžná, ktorá hosťom izby odomyká a na požiadanie im zdarma nosí termosky s horúcou vodou na čaj. Pri hľadaní lacného hotela sú ale oproti iným ázijským krajinám k ničomu služby nadháňačov, ktorí v Číne väčšinou preháňajú a sľubujú nereálne nízku cenu, len aby vás do predraženého hotelu dostali.

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, z knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových. Táto publikácia by nemala chýbať vo výbave žiadneho cestovateľa chystajúceho sa na ázijsky kontinent!

Hotely

Kde
Príchod
Odchod