Čína - Podnebie/Počasie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Čína je obrovská krajina s premenlivou nadmorskou výškou a niekoľkými podnebnými pásmami a klíma v jej jednotlivých častiach sa preto veľmi odlišuje.

V južnej a východnej Číne je po celý rok teplé a vlhké subtropické počasie a malými rozdielmi medzi dňom a nocou. Môžete sa sem preto kľudne vypraviť s tou najjednoduchšou cestovnou výbavou a bez spacieho vaku. Monzún prichádza na juh Číny uprostred leta, ale nebýva tu príliš silný. V centrálnej časti a Pekingu  vás môžu prekvapiť studené zimy a naopak horúce letá a rovnako ako u nás tu prší po celý rok. Severozápadným suchým horským oblastiam a stredoázijským púštnym náhorným plošinám sa obdobie dažďov vyhýba, ale na rozdiel od juhu by ste tu mali byť i v lete pripravený takmer na všetko. Teplotné rozdiely medzi nocou a dňom sú tu totiž veľmi vysoké –zatiaľ, čo vo dne býva v severozápadných púšťach provincie Sinťiang väčšie horko, ako napríklad na juh Číny v Yumanne, v noci tu vo vyšších polohách môže i vlete napadnúť sneh. Na severozápade Číny klesajú v zime teploty až na niekoľko stupňov pod nulu.

Z toho vyplýva, že najlepším obdobím pre návštevu Číny je jar alebo jeseň.

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, z knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových. Táto publikácia by nemala chýbať vo výbave žiadneho cestovateľa chystajúceho sa na ázijsky kontinent!


Súvisiace linky

Počasie - aktuálny stav a predpoveď na 3 dni (sk)