Čína - Geografia a Fakty

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Štátne zriadenie: republika


Administratívne usporiadanie: 31 provincií, 5 autonómnych oblastí, 4 mestá pod priamou správou (Peking, Šanghaj, Tianjin a Chongqing), 3 osobitné administratívne oblasti (Hongkong, Macao, Taiwan)


Rozloha: 9 597 000 km2


Počet obyvateľov: 1 330 044 605 (2008)


Hlavné mesto: Peking (17 mil. obyv.)


Iné významnejšie sídla: Shanghai, Guangzhou, Chongqing, Tianjin, Nantong, Xian, Shenyang, Harbin


Najvyšší bod: Mount Everest (Qomolangma Feng), 8 848 m


Najvýznamnejšie rieky: Jang-c''-ťiang, Chuang-che, Perlová rieka a Amur


Úradný jazyk: čínština


Mena: čínsky juan


Susedia: Afganistan, Bhután, India, Kazachstan, Kirgizsko, Laos, Mongolsko, Mjanmarsko, Nepál, Pakistan, Rusko, Kórejská ľudovodemokratická republika, Tadžikistan, Vietnam


Štátny sviatok: 1. október


Rasové a národnostné zloženie: Číňania (93 %), ostatní (7 % - 56 národností)


Náboženstvo: ateizmus (58 %), taoismus (30%), budhizmus (7%), islam (2 %), kresťanstvo (3 %)


Časové pásmo: Slovensko +6 hod.


Medzinárodná poznávacia značka: RC


Internetová doména: .cn


Smerové telefónne číslo: +86


Elektrina: 220 V


Doklady a víza: cestovný pas a vízum


Veľvyslanectvo:

Veľvyslanectvo SR v Pekingu:
Embassy of the Slovak Republic
Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai
Peking (Beijing) 100600
Čínska ľudová republika (China)
Tel.: 0086-10 / 6532 1531


Čína je svojou veľkosťou štvrtá najrozsiahlejšia krajina na svete. Územie Číny sa rozkladá vo východnej a v strednej časti Ázie. Na západe krajinu ohraničuje Tichý oceán a okrajové moria: Žlté, Východočínske a Juhočínske more. Typickým znakom povrchu Číny je stupňovité znižovanie smerom od Himalájí k Tichému oceánu. Na juhozápade Číny sa nachádza Tibetská náhorná plošina a svetoznáme Himaláje. Práve tu as nachádza aj najvyšší bod Číny a aj celej planéty – Mount Everest (8848 m). Nížiny môžeme v Číne nájsť na východe krajiny, pri Hnedej a Žltej rieke. Na severozápade je dokonca možné nájsť aj púšť – Gobi.


Dejiny Číny sú veľmi rozsiahle. Stará čínska civilizácia sa považuje za jednu z najstarších a najmúdrejších v starom svete. Novodobé čínske dejiny sa začali písať až v roku 1912, keď bol zvrhnutý posledný čínsky cisár a vyhlásená Čínska republika. V roku 1949 bola Čína vyhlásená za socialistickú, ľudovú republiku. Pod vedením Mao–Ce Tunga sa krajina zjednotila. No v dôsledku jeho vlády zahynulo v krajine na hladomor viac ako 30 miliónov obyvateľov. Po jeho smrti sa socializmus v krajine udržal až dodnes. Ale vďaka dobrej ekonomickej politike je dnes Čína jednou zo svetových mocností.


Ekonomika Číny je najsilnejšou na svete. Krajina má obrovské nerastné bohatstvo. Má veľké zásoby uhlia, ťaží ropu, zemný plyn, wolfrám, cín, rudy,... Najväčším ťažiskom Číny je však priemysel. Krajina vyrába snáď úplne všetko. Do úzadia ustupuje poľnohospodárstvo, no aj napriek tomu je Čína najväčším vývozcom ryže a iných produktov. Napriek týmto faktom je Čína však dodnes iba rozvojová krajina.Súvisiace linky

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...