Čierna Hora - Upozornenia/Riziká

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Srbsko a Čierna Hora sa pomaly dostávajú z povojnovej letargie, ale i napriek tomu stále dochádza k teroristickým akciám a útokom. Cestovatelia by mali byť opatrný. Špeciálne na Albánskom  pohraničí, kde sa stále nachádza nepoužitá vojnová technika.

Neodporúča sa cestovať v noci vzhľadom na zlú úroveň ciest.

Skúsenosti našej návštevníčky Stany z júla 2001 (zaradené do diskusného fóra Stredná a východná Európa

Výber cesty
cez bosnu a hercegovinu – zlé, rozstrielané domy žiadne značenie dedín, žiadne smerové tabule, jediné označenie je jednotiek sfor. keď ich stretnete – nedivte sa. v horách sme sa niekde zamotali – bratislava –banja luka – dubrovník - ulcin cca 30 hodín.

Cesta cez juhosláviu lepšia, potrebujete hotovosť, bankomaty nepoznajú, kartou sa nedá natankovať ani v beograde. uljcin - podgorica - Čačak – beograd -budapest - bratislava cca 20 hodín.

v juhoslávii neplatí zelená karta na hraniciach zaplatíte 30dm –oficiálna mena v Čiernej hore je dm, ostatná juhoslávia má dináre.

Čierna hora je úžasná krajina, obrázky z katalógov zodpovedajú skutočnosti, treba ale použiť patričnú mierku - odpadky, kozy, kravy sú všade. cestovný ruch nerozvinutý, tak nečakajte žiadne zázraky. toto leto zaznamenali enormný záujem turistov väčšinou juhoslovancov na ktorý nie sú pripravení, cudzincov stretnete zriedka.

Miestna kuchyňa
pozostáva z pleskavice, čevapov a krmenádle čo je to isté len to má iný tvar – mleté mäso jahňacie a hovadzie - raz ochutnať (podla mňa) stačí. reštauráciu treba veľmi dlho hľadať tie dobré a civilizované sú ale drahé. radšej treba navštíviť miestny trh. ceny sa nezjednávajú. vezmite si korenie – poznajú len vegetu papriku a pepr.

Ubytovanie
od 8 do 25 dm za osobu a noc. my sme bývali u miestneho taxikára za 8 dm na osobu a noc, (wc a sprchu mala každá izba samostatnú) niekde medzi uljcinom a barom. mal tri dosť dobré nájomné domy a studňu v horách. nie všade majú vodu.

more je ako presolená polievka j, neunúvajte sa ísť na velkú pláž.
zhrnutie? výborná dovolenka pre dobrodružné povahy, ktorým nevadí chvílkové nepohodlie, komerčnejší jedinci nech zostanú radšej v chorvátsku.