Chata Plesnivec - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Plesnivec je jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Je situovaná pod Bujačím vrchom a Skalnými vrátami vo výške 1290 m. n. m.. Na chatu sa možno dostať z obce Tatranská kotlina, z Kežmarských Žľabov, alebo aj z Chaty pri Zelenom plese. 


Do roku 1930 stála na tomto mieste stará pastierska koliba. Na miesto nej dal v roku 1932 Tibor Gresch zo Spišskej Belej postaviť súkromnú chatu, ku ktorej roku 1938 pribudla prístavba, a tak Chata Plesnivec dostala súčasnú podobu. 


Po druhej svetovej vojne slúžila najskôr voľnému turistickému ruchu, potom od roku 1955 slúžila ako výskumná základňa Tatranského národného parku. Od roku 1997 ubytováva opäť aj turistov a dovolenkárov. 


Na poschodí Chaty Plesnivec je možné nájsť spoločenský priestor so štyrmi stolmi a päť izieb, z ktorých každá má 4 lôžka. Spolu tak na posteliach prenocuje 20 ľudí. Samozrejmosťou sú aj komfortné toalety a sprchy. 


Chata Plesnivec je východiskom najmä do oblasti doliny Zeleného plesa, ak je vyčerpaná kapacita Brnčalovej chaty pri Zelenom plese a do Meďodolov a Kopského sedla pri prechode do Javorovej doliny. V okolí je možné podnikať skialpinistické túry. 


 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 


Zdroj informácií: www.hiking.sk


Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele