Chata na Prednej Holici (Lajoška) - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Známa Chata Lajoška je jedno z najobľúbenejších turistických cieľov v celom okolí Košického kraja. Je situovaná pod vrcholom Prednej holice na hlavnom hrebeni Volovských vrchov. Okolo samotnej chaty vedie červená turistická značka, nazývaná aj  „Cesta hrdinov SNP“. 


Chata Lajoška poskytuje ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách so spoločným WC a sprchou. Na prízemí chaty sa nachádza aj veľká spoločenská miestnosť s krbom. Vo vstupnej miestnosti sa nachádza aj bar s bohatou možnosťou výberu. Kuchyňa ponuka široký výber jedál. Pred Chatou Lajoška sa nachádzajú drevené stoly a niekoľko menších ohnísk. 


V spodnej časti lúky je postavená pietna kaplnka, kde sa týždeň po dušičkách koná spomienka za zosnulých turistov. Z hornej časti lúky je nádherný výhľad na večerné osvetlené Košice. Chata je prístupná pre peších turistov, cyklistov a v zimnom období aj pre bežkárov či „nedeľných“ dovolenkárov. 


Medzi najobľúbenejšie východiskové body patria najmä rekreačné stredisko Jahodná, Vyšný Klátov, Skala Loreley, pamätník pod Železným vrchom, alebo známe Kojšovské lúky.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 


Zdroj informácií: www.hiking.sk


Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava