• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bulharsko opäť láka

Spomienky na krásne chvíle nútia človeka vrátiť sa na miesta, kde ich prežil. Tak je to aj v prípade Bulharska, krajiny do ktorej kedysi prúdili tisíce slovenských dovolenkárov. Vyberme sa teda

Spomienky na krásne chvíle nútia človeka vrátiť sa na miesta, kde ich prežil. Tak je to aj v prípade Bulharska, krajiny do ktorej kedysi prúdili tisíce slovenských dovolenkárov. Vyberme sa teda

Opúšťame Slovensko, čaká nás 1500 km dlhá cesta. Cieľ - Primorsko.

2 - Je polnoc, konečne stojíme na bulharskej hranici. V duchu si oživujem spomienky na Bulharsko spred dvadsiatich rokov: Vysoké morské vlny, chutné pečené rybičky, trochu nemotorní čašníci, milí obyvatelia a hlavne nízke ceny. Čo sa zmenilo a čo ostalo rovnaké?

3.- Možnosti ubytovania v Bulharsku sú rozmanité. Od najjednoduchších v súkromí (na obr.) cez apartmány, až po niekoľkohviezdičkové hotely s bazénmi. Ubytovanie v súkromí je určené pre nenáročných turistov. Má však zvláštne čaro. Môže sa vám stať, že strávite noc pri poháriku rakije s novým bulharským priateľom.

4. V Primorsku sú dve pláže - severná a južná (na obr.), ktorá je obzvlášť vhodná pre rodiny s deťmi, pretože pláž len pomaly klesá do mora. Aby ste sa uchránili pred silným slnkom, môžete si za tri leva zapožičať slnečník. Zdá sa vám to priveľa? V tom prípade si ho kúpte v obchode za 10 leva a budete mať aj pekný suvenír.

5. Ak obľubujete šantenie v morských vlnách, vyberte sa na severnú pláž, ktorá je orientovaná na otvorené more. "Morskí spasíteli", po slovensky plavčíci, sa starajú o bezpečnosť kúpajúcich. Obzvlášť starostlivo strážia miesto pri dvojmetrovej jame, ktorá je nebezpečná tým, že sa nachádza neďaleko brehu.

6. Ponuka vodných či iných športov je v Bulharsku rozmanitá. Vodné skútre v cene 30 leva za 10 minút pre dve osoby, vodný banán za 5 leva pre osobu, vodné bicykle za 7 leva na hodinu, alebo 4 leva na pol hodiny. V rovnakej cene si môžete zapožičať i cestný bicykel, či rikšu. Nechýbajú vodné lyže, plážový volejbal či tenis - za štyri leva na hodinu.

7. Kifla, sofijka, banica či kaškavalka sú chutné koláče, vhodné obzvlášť na raňajky. Sú veľké, stoja len pol leva. Pripravované na sladko i slano. Najlepšie je ich zapíjať špeciálnym bulharským nápojom boza. Je vyrobený z pšenice, bez chemických prísad. Je sladký a pritom vhodný aj pre diabetikov.

8. Teplá, sladká, šťavnatá kukurička, po bulharsky carevica…, tak vykrikujú plážoví predavači, ktorí neúnavne po celý deň šlapú po horúcom piesku. V "plážovej" ponuke sú i sladké krémy v kornútiku, sézamové praclíky, či nanuky. V bufetoch zasa chladené nápoje, hamburgery či kebaby.

9. Ak máte radi adrenalínové športy, tak vyskúšajte obrátenú verziu bungee jumpingu. Čakáte kým vás uviažu do popruhov, a tešíte sa, kedy vás "vystrelia". Ale keď to príde, srdce vám začne silno biť, a… A zrazu sa už hompáľate vysoko nad plážou a máte nádherný výhľad na more. Neskôr len so závisťou sledujete ďalšieho odvážlivca.

10. Bulhari sú známi pestovaním zeleniny a ovocia. Je tomu skutočne tak. Vynikajúce paradajky, najväčšie s hmotnosťou 500 gramov, šťavnaté obrovské broskyne, melóny, či typické bulharské hrozno. Všetko za prijateľné ceny. V Bulharsku sa môžete stravovať naozaj zdravo a chutne.

10. Pri večernej prechádzke si zamaškrťte na maxi-palacinkách. Pripravia vám ich priamo pred očami. Pre nás zvláštne a pritom veľmi chutné sú tie, ktoré sú plnené bulharským syrom kaškavalom a posypané "šarenou" soľou (niečo podobné ako naša vegeta).

11. Z Primorska si môžete urobiť výlet napríklad do starobylého Sozopolu, ktorý založili grécki moreplavci pred dvoma tisícročiami. Ak sa rozhodnete individuálne, môžete ísť autobusom, mikrobusom či taxíkom. Autobus je najlacnejší, ale premáva dosť zriedkavo. Do Sozopolu , čo je 25 km, stál 1,30 leva, mikrobusom 3 leva a taxíkom - čo je najpohodlnejšie, 15 leva za štyri osoby.

12. Čo by to bola za dovolenka, keby ste nevyužili všetko, čo vám more ponúka? Nemyslíme len kúpanie či opaľovanie na pláži, ale aj plavbu jachtou po mori, lov rýb, alebo celodenný výlet plachetnicou spojený s kúpaním a chutným obedom z darov mora. Kapitán priamo pred vašimi očami nachytá plnú sieť slávok. Vašou úlohou je len oddychovať a napoludnie zasadnúť za plný stôl.

13. Veľmi pekný je aj fakultatívny výlet na riečku Ropotamo. Ponad vašu hlavu preletí potápka, pri brehu poletujú obrovské vážky, vo vode plávajú korytnačky veľké ako ľudská dlaň. Po krátkej plavbe vás sprievodkyňa dovedie k jazierku, v ktorom je plno bielych a žltých lekien.

14. Dovolenka v Bulharsku sa skončila. Aj keď v autobuse nie je veľká pohoda, v snoch je to opačne. Pekné spomienky na pieskové pláže, vyhriate more, chutné jedlá a niekedy i pohárik dobrého bulharského koňačiku… A viacerí z nás snívajú, že sa tam ešte raz vrátia. Veď ostalo toľko nevideného, nepoznaného, neskúseného. Potápanie v Čiernom mori, lov rýb na jachte, výlet do delfinária vo Varne, návšteva historického Nesebaru, či atraktívny výlet do Istanbulu. Bulharsko je krajina, ktorá ponúka turistom nesmierne možnosti oddychu a poznania. Stačí si len vybrať.

Ďalšie obrázky k fotoreportáži si môžete prezrieť v augustovm časopise Cestovateľ strana 34 - 36.

Anna Páričková



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.09.2002