Bujačí vrch - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Bujačí vrch je významný najmä ako vyhliadkový vrchol Belianskych Tatier. Je súčasťou jediného hrebeňa Belianskych Tatier a je aj jeho najvýchodnejším vrcholom. Na východ sa tiahne ďalej smerom k Skalným vrátam, pod ktorými je postavená Chata Plesnivec. Na západ pokračuje hrebeň cez Predné Jatky, Veľký Košiar, Zadné Jatky, Hlúpy a končí v Širokom sedle. 


Odtiaľ pokračuje druhá časť hlavného hrebeňa tejto časti Tatier s najvyšším vrcholom - Havran. Na juh od Bujačieho vrchu ležia tzv. Komíny, iné skalné útvary a Rakúsky chrbát. Na sever od vrchu ležia lesy nazvané Jahňacie. Názov „Bujačí vrch“ poukazuje na jeho pastiersku minulosť.


Vrchol je výborne viditeľný z Doliny Kežmarskej Bielej vody a Doliny Zeleného plesa a tiež z malebnej obce Ždiar. Od Bujačieho vrchu vedie hrebeňovka až po Kopské sedlo, dobre udržiavaná, značená červenou značkou, avšak taktiež zakázaná. V roku 1993 bola pre verejnosť otvorená aspoň časť Belianskych Tatier, a to Monkova dolina zo Ždiaru do Kopského sedla.


Po tak náročnej túre je dobré zregenerovať svoje telo. Vďaka atraktívnemu prostrediu Vysokých Tatier si po výstupe môžete dopriať oddych v jednom z mnohých hotelov, penziónov, či kúpeľných domov, ktoré Vám Vysoké Tatry ponúkajú. Vysoké Tatry majú bohatú ubytovaciu kapacitu a sú ideálnym miestom pre dovolenku ako počas zimných, tak aj letných mesiacov. Tí, ktorí chcú zase zažiť dobrodružstvo, môžu využiť služby horských chát.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele