• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Budapešť a okolie

Keď poviem, že cestovný ruch je dôležitou súčasťou národného hospodárstva, znie to už pomaly ako otrepaná fráza.

Keď poviem, že cestovný ruch je dôležitou súčasťou národného hospodárstva, znie to už pomaly ako otrepaná fráza. U nás je však, z hľadiska finančných vstupov štátu, skutočnosť iná - uvedené konštatovanie ostáva prevažne vo verbálnej polohe. Preto sme boli zvedaví, čo v tejto oblasti robia susedia v Maďarsku.

"Zmúdreli" sme vďaka ceste, ktorú pre novinárov zorganizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch v spolupráci s maďarským partnerom. Budapeštianskou regionálnou marketingovou turistickou kanceláriou Tourinform. Cieľom bola propagácia turistických možnosti v Budapešti a Budapeštianskej župe.

V Maďarsku je 9 turistických regiónov, patriacich pod ministerstvo hospodárstva, na čele s Výbormi turistického ruchu. Tie rozhodujú o použití financií od ministerstva a z rôznych grantov. "Náš" región dostal touto cestou 180 miliónov forintov, o ktoré sa uchádzajú samosprávy a podnikatelia. Tvoria 50 percent financií určených na rozvoj regiónu a sú nenávratné. Dôležitý je marketing. V každom regióne pôsobí ministerstvom hospodárstva zriadená marketingová spoločnosť Maďarský turizmus a.s., ktorá spolupracuje s Maďarským turistickým úradom a propaguje región. V Európe na veľtrhoch, stará sa o propagačné materiály, nadväzuje kontakty s inými regiónmi.

Maďarsko navštevujú predovšetkým Nemci, Rakúšania, Francúzi, Škandinávci, Slováci, Slovinci. Zaznamenali tu rozmach kongresovej turistiky, predovšetkým z USA, preto teraz stavajú päť a štvorhviezdičkové hotely. V prvom polroku tohto roka stúpol turistický ruch v uvedenom regióne, lebo o ňom stále hovoríme, o 12 percent, v druhom rátajú s ešte výraznejším vzostupom. Má sa podeň podpísať Veľká cena F1 na Hungaroringu. Preto naši susedia skonštatovali, že v celoštátnom meradle zarábajú na turizme čoraz viac.

V roku 2000 to vraj bolo 2,5 miliardy euro. Koncom uplynulého roka bola lôžková kapacita v Maďarsku 130 000 miest, s priemerom prenocovaní 4,5 nocí na hlavu. Do Budapešti, kde je 37 000 lôžok, zamieri 40 percent zahraničných turistov, na Balatón 23 percent, zbytok navštevuje veľké mestá. Dôležitú úlohu zohrávajú celosezónne otvorené hotelové zariadenia pri termálnych kúpaliskách, čo je silná stránka v turistickej ponuke Maďarska. V rámci Széchényiho plánu na rozvoj hospodárstva uvoľnil v tomto roku štát pre turizmus 25 miliárd forintov. Určené sú na kongresovú turistiku, rozvoj termálnych kúpeľov, zdravotnú a kultúrnu turistiku.

Poďme však k tomu, čo sme v Maďarsku spoznali a čo návštevníkom zo Slovenska odporúčame. Za pozornosť stojí cestovná karta pre celé Maďarsko i pre Budapešť. Kúpite ju v turistických strediskách i na maďarských zastupiteľstvách v zahraničí, Slovensko nevynímajúc. V Budapešti stojí karta na 48 hodín 3400, na 72 hodín 4000 forintov. Zadarmo máte dopravu, vstup do múzeí, ZOO, zľavy vo vybraných reštauráciách. Rozhodne sa oplatí. Len pre zaujímavosť, TIK-y sú tu otvorené do 22.00 h.

Turistom odporúčame návštevu Budapešti, s jej bohatou históriou, kde je všadeprítomná aj história Uhorského štátu, ktorá je jednoznačne tiež históriou Slovákov. Ak niekto tvrdí niečo iné, lebo aj to sme už počuli, má to pomýlené.

Pod Andrássyho triedou vedie prvé metro v Európe označené žltými tabuľkami. Z centra mesta k Pamätníku milénia. Pozoruhodnosťou je Nultý kilometer, kde sa schádzajú všetky cesty v Maďarsku a rozhodne Budínsky hrad, skladajúci sa z dvoch častí: Kráľovského paláca a Hradného predmestia. Pozriete si tu chrám kráľa Mateja, kde sú každú nedeľu o 10.00 h omše, Rybársku baštu, kde za vstup dospelý zaplatí 240 forintov, deti 120 forintov, či sochu zakladateľa uhorského štátu Štefana I.

Nádherný je výhľad na Dunaj, cez ktorý vedie 9 mostov spájajúcich Budín s Pešťou. Pod týmito mostami odporúčame turistom

zaparkovať a do centra využiť mestskú dopravu. V centre vás vyjde 15 minút parkovania 150 forintov, na parkoviskách pod mostami je to prijateľnejšia cena.

Blízko je k parlamentu, ktorý si môžete prehliadnuť za 1500 forintov, či na Margitin ostrov. Zaujímavý je vrch Gellert s pevnosťou Citadella, sochou Slobody a nádherným výhľadom na mesto. A keď ste už v Budapešti, nakupujte potraviny v jednej z nespočetných tržníc, kde sú ceny potravín porovnateľné s našimi. Napríklad husacia klobása stojí okolo 700 forintov za kilogram.

Spali sme v prvotriednom hoteli Taverna na ulici Váci, kde sa stravovala aj britská kráľovná Alžbeta a podľa nej nazvali jedno

z menu; kde po dvoch prenocovaniach máte konzumáciu v hotelových reštauráciách zadarmo a kde do 22.00 h tiekla len vlažná voda!

Zaujímavá bola aj večera v reštaurácii Fortuna neďaleko Matejovho chrámu. Pozreli sme si tam fľaše šampanského s podpismi slávnych osobností, ako Antonio Banderas, Franco Nero, Melanie Griffit či Nastasia Kinská. Každý z nich sa podieľal na výrobe "svojej" fľaše.

Odporúčame návštevu kúpeľov Széchényi s termálnymi bazénmi. V lete príde aj 4000 ľudí za deň a návštevníci tu hrávajú v bazénoch šach. Turisti tiež hojne navštevujú Námestie hrdinov so sochami osobností z dejín štátu.

Keď ste v Budapešti, nevynechajte ani jej okolie, bohaté na turistické atrakcie. V Százhalombatta je keltské múzeum so zrekonštruovanými domami a mohylami. Na farme Ruttner si pozriete parkúr s koníkmi a zúčastníte sa ochutnávky vín z vlastnej produkcie, pričom jedno - kombinácia Tramínu a Iršaiu Oliver - získala ocenenie až v Anglicku.

Kto inklinuje ku koníkom a agroturistike, nech neobíde Kincsem Lovaspark v Tápiószent-mártone. Kincsem, v preklade Môj poklad, bola slávna kobylka, ktorá v 19. storočí absolvovala 54 dostihov a ani raz neprehrala! V Maďarsku ostala len preto, lebo bola škaredým žriebätkom a nikto ju nekúpil. Potom už bolo neskoro. Ďalší z príbehov, aké život raz za čas prináša. Pozriete si tu konské múzeum, môžete sa ubytovať, zajazdiť si, previezť sa na koči, či vidieť ukážky jazdeckého majstrovstva čikóšov. Skupinu vyjde táto atrakcia 50 000 forintov. Na neďalekej farme patriacej k areálu, nájdete zvieratá aké len chcete - kone, osly, ovce, prasiatka, psy, sliepky, kravy, mačky… Farma vykryje sto percent spotreby mäsa v zariadení, a ak chcete vidieť zabíjačku, urobia vám ju.

Naša cesta sa skončila v meste Gödöllő, odkiaľ už nie je ďaleko na slovenské hranice a kde je Kráľovský kaštieľ, od roku 1996 otvorený pre verejnosť. Dal ho postaviť gróg Anton Grassalkovič I. a venoval ho cisárovnej Sissi a Františkovi Jozefovi. Jeho prehliadka je zaujímavá. Robia tu množstvo kultúrnych podujatí a ak chcete, za 300 forintov vás odfotia v dobovom oblečení. Dozvedeli sme sa, že spolupracujú aj s kaštieľom v Betliari.

Čo na záver? Maďarsko je pre nás rozhodne zaujímavou alternatívou. A nielen Balatón. Budapešť máme "na skok" a históriu Uhorska tu nájdeme ako na dlani. Celkom vážne rozmýšľam o predĺženom víkende s rodinou v maďarskej metropole a okolí.

Ľubo Homolka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002