Brusel - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Brusel sa rozkladá v strede Belgicka na širokej rovine. V r. 2005 oslavovalo Belgické kráľovstvo 175. výročie založenia nezávislého štátu. Dnes je jeho metropola sídlom Európskej únie, čím sa stala súčasne neoficiálnym hlavným mestom Európy.

Už v stredoveku bol Brusel prekvitajúcim obchodným centrom. Bruselčania dedili skúsenosti i múdrosť po predkoch, ktorými boli Rimania, Španieli, Rakúšania, Francúzi, Holanďania a Nemci.

V súčasnosti sa metropola pýši skúsenou a adaptabilnou pracovnou silou. Žije tu približne 1 milión obyvateľov, ktorí sú zdatní diplomati, vedia robiť kompromisy i vyjednávať.

V meste sa hovorí i píše bilingválne - francúzsky i flámsky, čo niekedy spôsobí i komunikačnú tenziu. Približne 85% rezidentných Bruselčanov hovorí francúzsky. I keď to znie trochu ironicky, Brusel je i hlavným mestom Flámska, v ktorom sa hovorí po flámsky.

V dôsledku veľkej rozmanitosti obyvateľstva trpí výzor mesta nejednotným celkom. Nemá dominantnú stavbu akou je napr. Eiffelova veža, ale útlu sochu cikajúceho chlapčeka.

Ak si turisti želajú zažiť rušnú atmosféru, postačí, ak budú sledovať úzke dláždené uličky, ktoré ich dovedú na Veľké námestie (Grand-Place). Pravdepodobne ťažko nájdu krajšie v celej Európe.

Bary, reštaurácie a múzeá sú akumulované v kompaktnom mestskom centre, ktoré ohraničuje tzv.malý prstenec. Ten kopíruje polohu mestských múrov postavených v 14. storočí.

Stredovekú časť metropoly môžeme definovať ako labyrint úzkych uličiek, bulvárov postavených v štýle parížskych, ktoré v súčasnosti lemujú ambasády, banky a vilky pochádzajúce z čias buržoázie. Nachádza sa v blízkosti nového námestia Európskej Únie.

Pracujúca trieda sídli prevažne v štvrti Marolles. Komunity nových imigrantov sa usádzajú v okolí Gare du Nord. V susediacich štvrtiach - St-Gilles a Ixelles, sídlia staršie komunity imigrantov. Tie lákajú turistov tradičnými obchodmi a reštauráciami. Modernú architektúru Bruselu v štýle Art Nouveau navrhol Bruselčan Victor Horta, syn obuvníka.

Pre belgickú metropolu je typická mierna klíma - teplé letá a mierne zimy. Návštevníkom neposkytuje len kvalitné pivo a čokoládu, ale i dostatok rozmanitej zábavy.

Domáci obyvatelia sú veľmi pohostinní, vždy radi pomôžu a nezabudnú pridať aj zopár milých slov. Ak viete trochu po francúzsky či po anglicky, radi sa s vami pustia do debaty.