Brunej - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Brunej je 7 hodín pred štandardným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Brunejský dolár (BND) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 1 000, 500, 100, 50, 25, 10, 5 a 1 BND a mince sú v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 1 cent.

Platobné karty

American Express, Diners Club, MasterCard and Visa sú obyčajne akceptované v hoteloch a obchodoch väčších miest. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Bruneji u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 9:00 do 15:00, v sobotu od 9:00 do 11:00.

Jedlo a nápoje

V hotelových reštauráciách sa stretnete s malajskou, čínskou, indickou a tiež i európskou kuchyňou. Miestne recepty sú podobné malajským, založeným na čerstvých rybách a ryži s často veľmi pikantným nádychom.

Národné špeciality:
Daging Masak Lada Hitam – pikantné hovädzie so zemiakmi.

Udang Sambal Serai Bersantan – krevety s chilli a kokosovým mliekom.

Serondeng Pandag – pečené kura s cesnakom, zavité do listu pandanu.

Nakupovanie

Medzi zaujímavé suveníry sa radia strieborné, mosadzné a bronzové výrobky ako nádoby, podnosy, zvončeky, truhlice, lyžice, náhrdelníky a rôzne iné remeselné počiny miestnych remeselníkov. Obchodné centrá v Bandare Seri Begawane, Serii a Kuala Belaite ponúkajú zahraničný i miestny tovar. Nočný trh v hlavnom meste vládne bohatým výberom čerstvých a lacných potravín a tiež starožitností.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. január, január – február (pohyblivý islamský a čínsky Nový rok), 23. február, marec- apríl (pohyblivé Narodenie proroka), 31. máj (Výročie Brunejsko – malajského kráľovského regimentu), 15. júl (Sultánove narodeniny), 21. august, 25. september (začiatok Ramadánu), 22.-24. október (koniec Ramadánu), 25. a 31. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...