Brno - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Brno je druhým najväčším mestom Českej republiky a zároveň aj najväčším mestom celých východných Čiech – Moravy. Predstavuje ekonomické, kultúrne a spoločenské centrum Moravy.


Brno sa nachádza na okraji Moravskej brány, kde je zo severu chránené výbežkami Drahanskej a Českomoravskej vrchoviny a z južnej strany zase Juhomoravskou nížinou. V kotline mesta Brno pretekajú rieky Svitava a Svratka. Práve tok Svratky sa vinie naprieč mestom a na severe vytvára známu rekreačnú oblasť Brnenskej priehrady.


Brno je aj historickým centrom celej oblasti. Územie mesta Brno bolo známe už za čias Veľkomorovaskej ríše, keď tu sídlilo hradisko Staré Zámky. Oblasť naberala na dôležitosti a postupne sa sme sťahovali ľudia z celého okolia. V 70. rokoch 13. storočia bol založený aj známy hrad Špilberk. Nechal ho postaviť Přemysl Otakar II.. Postupom času sa z pevnosť zmenila na najťažšie väzenie v celej rakúskej monarchii. V roku 1777 sa Brno stalo sídlom biskupstva. V roku 1805 sa odohrala neďaleko Brna slávna Napoleonova Bitka 3 cisárov. V roku 1987 bol vystavaný aj známy Masarykov okruh. Po sametovej revolúcii sa mesto znovu otvorilo celému svetu, nastala obnova historického jadra mesta a v roku 2002 bola brnenská vila Tugendhat zapísaná v zozname UNESCO.


Brno sa stalo aj univerzitným mestom a dopravnou križovatkou. Dnes v ňom žije zhruba 366 000 obyvateľov a má rozlohu 230 km².