• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  13.51 € (407.00 Sk)
 • Prenájom áut

Bezpečnosť

Niekoľko rád

Keďže váš fotoaparát má často nemalú hodnotu, vyžaduje si istú mieru opatrnosti. Ak sa budete pohybovať v neistom prostredí, je dobré si ho pred cestou poistiť. V prípade, že uzatvárate iba všeobecné poistenie batožiny, je potrebné si overiť, či toto zahrňuje aj poistenie fotoaparátu a aké sú podmienky poistného plnenia.

Počas cesty by ste ochrane fotoaparátu mali venovať príslušnú pozornosť, pretože na fotografický prístroj je upriamená pozornosť dlhoprstých všetkých krajín. Je bezpečnejšie, ak ho na verejnosti nosíte v brašni, ruksaku, či kabelke a vyťahujete ho len pri robení záberu. Poznám viaceré prípady, kedy vlastníkovi, ktorý nosil svojho drahého miláčika zaveseného na popruhoch, zariadenie jednoducho odrezali britvou a ukradli. Takéto nebezpečenstvo hrozí najmä vo veľkomestách.

Fotoaparát je najistejší, ak ho máte pri sebe. Hotelové izby alebo auto až také bezpečné nie sú. Ak ho na takýchto miestach nechávate, radšej ho nevystavujte očiam potenciálneho zlodeja. V aute ho nechávajte zamknutý v kufri, v hotelovej izbe ho počas vašej neprítomnosti uložte na nenápadné miesto – napríklad pod posteľ.

Bezpečnosť je ďalší dôvod, pre ktorý by ste v prípade dopravy mali mať fotoaparát v príručnej batožine.
Ak je vaše zariadenie nové a ide o nejaký drahší fotoaparát, radšej si ho na hranici zaregistrujte. Predídete tak problémom s úradmi, ktoré by od vás mohli chcieť pri návrate clo alebo nejakú formu dane. Rovnakú funkciu by malo splniť potvrdenie o nákupe prístroja.

Iným zdrojom problémov, ktoré by vám ako fotografovi mohli spôsobiť ujmu na majetku, technike, respektíve úctivosti, sú prípady fotografovania zapovedaných objektov a osôb. Najmä totalitné krajiny nemajú rady, ak sa pri ich letiskách, kasárňach, či iných objektoch strategického významu objavujú neznámi cudzinci s fotoaparátmi. Podobná situácia býva s fotografovaním príslušníkov armády, či policajných zložiek. Ak sa v nejakom inkriminovanom prostredí nachádzate, radšej si pýtajte povolenie, eventuálne fotografujte nenápadne. Vo vlastnom záujme.

Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.02.2001