Berlín - História

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Z doby kamennej pochádzajú najstaršie pamiatky z oblasti dnešného Berlína. V 5. storočí sa na území dnešného Nemecka usadili Kelti. Dve germánske provincie boli súčasťou Rímskej ríše.

Oto I. Veľký sa nechal korunovať za cisára v r.962, založil Svätú ríšu národa nemeckého. Za vlády Karola V. sa v Nemecku šírilo reformačné hnutie. Náboženské spory viedli k mnohým bojom. 

Koncom 12. storočia sú založené mestá Berlín a Kolín. Prvá historicky doložená zmienka o Berlíne pochádza z roku 1244. Roku 1451 sa Berlín stáva vládnym mestom brandenburských markgrófov a kurfirstov. 

V r. 1618-48, počas „30 ročnej vojny“, nastal pokles obyvateľov Berlína. 

Berlín sa stáva hlavným mestom Pruského kráľovstva v r. 1701

1740-86: Berlín sa za vlády Frederika Veľkého zaradil medzi najdôležitejšie európske mestá. 

Nemecko odolávalo tlakom Napoleona a samo viedlo viaceré vojny. Napoleon okupuje Berlín v r. 1806. 

 Po troch víťazných vojnách, proti Dánsku, Rakúsku a Francúzsku bola vyhlásená v r. 1871 nemecká ríša.  

Berlín bol v minulosti tolerantným mestom, kde našlo útočisko veľa prenasledovaných utečencov, okrem iných aj hugenoti z Francúzska (po roku 1685) a protestanti z Čiech (po roku 1730), ktorých niektorí potomkovia žijúci v takzvanej Českej dedine (Böhmisches Dorf) až do druhej polovice minulého storočia ešte hovorili po česky. 

Po abdikácii cisára Viliama II. sa Nemecko stalo republikou. Sociálne nepokoje viedli k hospodárskej kríze. Budova Ríšskeho snemu bola vybudovaná v r. 1884-94.

1920 - parlament sídli opäť v budove Reichstagu. V dvadsiatych rokoch minulého storočia sa z Berlína stáva európska metropola s bohatým politickým, vedeckým a hlavne kultúrnym životom. 

Rozmach kultúry v Berlíne nastal v 30-tych rokoch minulého storočia. Tolerantnosť končí roku 1933 príchodom Hitlera k moci. 

Po druhej svetovej vojne, keď mesto bolo z veľkej časti zničené (napr. 40 percent obytnej plochy), je Berlín rozdelený do štyroch sektorov. Začiatkom studenej vojny sa Berlín dostáva do centra konfliktov medzi víťaznými mocnosťami. 

V r. 1948 - 1949 Sovietsky Zväz vykonal „Blokádu Berlína“. Všetko zásobovanie mesta sa koná výlučne leteckým spojením, neskôr dochádza k politickému rozdeleniu mesta. 

Faktické rozdelenie mesta nastalo stavbou Berlínskeho múru 13. augusta 1961. 

1963 - John F Kennedy vysloví pamätné slová ‘Ich bin ein Berliner’. 

Po páde Berlínskeho múru roku 1989 začína nová kapitola mesta. Berlín sa stáva mestom so zázemím a hlavným mestom SRN. 

19. apríla 1999 je budova zrekonštruovaného Reichstagu oficiálne otvorená a stáva sa novým sídlom Nemeckého Parlamentu.