Belgicko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Turisticky najexponovanejšie sú v Bruseli hlavne dve lokality - centrum mesta v bezprostrednom okolí veľkolepého námestia Grand Place a jedna z najlepšie vyriešených rekreačno-zábavno-vzdelávacích prímestských zón minimálne v Európe - tzv. Bruparck.

Začnime však na jednom z najkrajších, najkompaktnejších i najzachovanejších námestí sveta - na Grand Place. Plocha jedného hektára je lemovaná nezameniteľne typickými, v jednotnom štýle a hrdosť z cechovej príslušnosti reprezentujúcimi výstavnými domami - zakonzervované 17. storočie. A tento vynikajúci základ svojou mohutnosťou alebo ešte vyšším vekom ozvláštňujú tri krásne budovy - Dom brabantských vojvodcov, Kráľov dvor a mimoriadne pôsobivá radnica s takmer stometrovou vežou. Neďaleko odtiaľ sa nachádza svetoznámy symbol Bruselu - cikajúci chlapček Manneken Pis, na opačnej strane zas závideniahodná spleť uličiek s desiatkami reštaurácií špecializujúcich sa na ponuku darov mora. Tieto uličky majú neuveriteľné čaro, ktoré ešte dotvára elegantná, pôsobivá a jedna z najstarších obchodných pasáži v Európe - Galéria sv. Huberta. 213 metrov a 151 rokov! Iba necelých 50 m od nej je aj milá soška cikajúceho dievčatka.

Tí, ktorí už spomenuté absolvovali, majú v Bruseli mnoho ďalších možností kvalitného rozšírenia programu, napríklad námestie a uličky okolo Notre Dame du Sablon, plné starožitníctiev, antikvariátov a takmer autenticky parížskej atmosféry; neďaleko sú aj výrazné dominanty - Kráľovský a Justičný palác. Fajnšmekri na architektúru určite vycítia bohaté zastúpenie secesie, takže asi navštívia Hortove múzeum, alebo sa vydajú aj na okruh po ním realizovaných objektoch. Fanúšikovia sakrálnej moderny budú asi priasť od spokojnosti v monumentálnej Národnej bazilike, ktorá však sídli trochu ďalej, na miernej vyvýšenine asi 4 km od centra. O ďalších 5 km ďalej sa rozprestiera Bruparck.

Bruparck aj so skvelým lesoparkovým okolím je takmer dokonalým vzorom, ako by si mali aj iné veľkomestá vyriešiť svoje víkendové a relaxačné zázemie. Bruselčania môžu bez akýchkoľvek problémov s parkovaním priviezť svoje rodiny do tohto obrovského areálu a stráviť v ňom celé hodiny alebo dni. Môžu si vybrať zo širokánskej ponuky: viac ako sto metrov vysoký symbol výstavy EXPO 1958 - Atómium, Minieurope - rozsiahly park s atraktívnymi zmenšeninami známych stavieb krajín EÚ, Océade - príjemný komplex celoročného kúpania sa v parádnom prostredí s možnosťou využívania mnohých ďalších vodných aktivít, polyfunkčný a kreatívne zrekonštruovaný Heysel štadión a ešte mnoho ďalšieho. Výstavy a podujatia v bývalých pavilónoch výstavy EXPO 1958, Kinepolis - bezkonkurenčne najväčší komplex kinosál v Európe, celkom ich je 27(!), a ešte Le Village - duch starého Bruselu, Planetárium, Čínsky pavilón, červená Japonská veža, Kráľovské sídlo …

Prevzaté z článku Frintiška Michlíka uverejneného v časopise Cestovateľ

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...