Belgicko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena
Euro

Bankovky v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur (€ 5 je sivá, € 50 oranžová, € 10 červená, € 100 zelená, € 20 modrá, € 200 okrová, € 500 fialová).
Mince v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.

Kreditné karty
Akceptované sú Eurocard, American Express, MasterCard, Diners Club a Visa.

Devizové podmienky
Neobmedzený vývoz a dovoz akejkoľvek meny.

Otváracie hodiny v bankách
Po-Pia 09.00-16.00 Hod.

Jedlo a pitie

Belgická kuchyňa je veľmi podobná francúzskej. Veľmi obľúbená je divina a plody mora. Bohato sa používa maslo, smotana, víno a pivo. Známa je belgická čokoláda, maslové wafle belgické hranolky servírované väčšinou s majonézou. Z Ardén pochádza lahodná šunka a rôzne druhy salám.

Nápoje
Belgické pivo je dobrým nápojom na zahnanie smädu. Najznámejšie a najobľúbenejšie sú Lambic (z pšenice a jačmeňa) a Trappist.

Návštevy pivovarov
Belgicko je známy rôznymi druhmi piva. Rozličné druhy piva sa odlišujú farbou, metódou prípravy a prímeskami pšenice, či ovocia. Pre každý druh piva je špeciálny pohár a etiketa. Nasledovné pivovary sú sprístupnené verejnosti: Bičres de Chimay v Bailleux, Rochefortoise in Eprave...

Čokoláda
Belgická čokoláda a pralinky sú svetoznáme. Niektoré továrne na výrobu čokolády sú sprístupnené verejnosti. Čokoládové a kakaové múzeum na námestí Grand-Place v Bruseli je otvorené denne, okrem nedele.

Nákupy

Čokoláda, pralinky, wafle, diamanty a šperky z Antwérp, keramika z Dinatu,
krištáľ z Val Saint Lambert. Najlepšie príležitosti na nákupy máte v Bruseli, Antwerpách,
Brugge, Ostende, Namur, Mons a Mecheln.
Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Št a So 09.00-18.00/18.30 Hod, Pia 09.00-21.00 Hod. Supermarkety: Po-So 09.00-18.00 Hod.

Nočný život

Predovšetkým Brusel má veľmi rušný nočný život, s početnými reštauráciami. V meste sa nachádza desať divadiel, 35 kín a mnohé diskotékové a nočné kluby, džezové kluby ako Jazzklub a Bloomdido Jazz Café.

Šport

Golf sa stáva v Belgicku stále populárnejším. V celej krajine sa nachádzajú početné tenisové kluby a dvorce. Na početných jazerách a riekach máte možnosť si vyskúšať kajakovanie (Maas, Sambre, Lesse...). Z mnohých prístavov denne vyrážajú člny, ktoré vozia amatérskych rybárov na more. K chytaniu rýb na kanáloch potrebujete špeciálne povolenie, ktoré vám na počkanie vystavia na poštových úradoch. Najlepšie lyžiarske oblasti sa nachádzajú v Hohen Venn a Ardenách. Ďalšími obľúbenými športmi v Belgicku sú turistika, vodné lyžovanie, cyklistika a jazda na koni. Belgicko má výbornú a veľmi hustú sieť cyklistických chodníkov a ciest. Na väčších vlakových staniciach je možné si prenajať bicykel, ktorý vám v mnohých vlakoch prepravia bez poplatku.

Kalendár podujatí

7.Marec Grands Feux (ohňostroj v Bouge);
8. April Artisans'' Chocolate Market (Čokoládové trhy v Durbury);
5.-6.Máj Medzinárodný džezový festival v Ličge;
20.-27.Máj Medzinárodný festival komédií, Rochefort; 30.Jún Festival stríg v Ellezelles;
21.Júl Oslavy k Národnému Dňu;
Júl, August, September Valley Summer Festival (20 klasických koncertov, ktoré sa konajú v hradoch a na zámockých sídlach);
16.-19.August Folklórny Festival v Jambes;
2.September Belgická VC F1,Spa Francorch;
14.-16. September Walónsky Festival, Namur; November- December Vianočné trhy.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...