Belgicko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo
Belgickou národnou leteckou spoločnosťou je Sabena (SN)

Časy trvania letov
Frankfurt - Brusel: 1 hod.;
Viedeň - Brusel: 1 Hod. 45 min.

Medzinárodné letiská
Brusel Zaventem (BRU)
leží 13 km severne od mesta. Pravidelné vlakové spojenia do mesta a ku všetkým trom vlakovým staniciam v meste (Gare Centrale, Gare du Nord a Gare du Midi). Okrem toho odtiaľto premávajú vlaky do všetkých väčších miest krajiny. Vlaková stanica sa na letisku nachádza priamo v podzemí pod terminálom. Autobusy do centra a späť premávajú každých 45 minút. Pravidelné autobusové spojenie do miest Antverpy, Eindhoven, Liege, Rotterdam a Valenciennes. Na letisku sa nachádzajú požičovne áut (Alamo, Avis, Budget, Europcar und Hertz), turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania, pošta (otváracie hodiny: 08.00-19.00 Hod), banky (07.00-22.00 Hod), zmenárne, telefóny, konferenčné miestnosti, bary, reštaurácie a Duty-free-Shop.

Antverpy Antwerpen International (ANR) (Deurne) leží 3 km od mesta. Na hlavnú vlakovú stanicu sa dostanete autobusom č. 16 (20 min). Pri letisku sa nachádza stanovisko taxíkov. Na letisku sa nachádza požičovňa áut, reštaurácia, banka (09.00-12.00 Hod a 13.30-19.00 Hod).

Letisko Ostende (OST) leží 5 km od centra mesta. Na letisku sa nachádza požičovňa áut, zmenáreň, reštaurácia, bar a Duty-free-Shop.

Letisko Liege (LGG) leží 8 km od centra mesta; pravidelné autobusové spojenie s mestom a stanovisko taxíkov.

Loď
Antverpy (Antwerpen) sú jedným z najväčších prístavných miest v Európe. Kompy do Anglicka vyrážajú z prístavov Ostende alebo Zeebrügge.

Vlak
Národná spoločnosť belgických železníc (SNCB),, 54 Rue de France, B-1060 Brüssel, ponúka dobré vlakové spojenia do všetkých európskych štátov.

Tunel cez kanál
Medzi Bruselom a londýnskou Waterloo Station premáva 10 krát denne rýchlik Eurostar (cesta trvá asi 2 hodiny a 40 min). Ďalšie informácie a rezervácie: Eurostar Enquiries, Eurostar House, Waterloo Station, GB-London SE1 8SE.

Autobus/Auto
Výborné diaľničné spojenia do všetkých susedných štátov.

Vnútroštátna doprava

Vlak
Belgicko má jednu z najhustejších železničných sietí na svete, vlaky spravidla premávajú každú hodinu, na hlavných trasách ešte častejšie. Na vnútroštátnych trasách nie je rezervácia miesteniek potrebná. Cestovné poriadky dostanete zadarmo na každej vlakovej stanici. Deti do 6 rokov sú prepravované zadarmo, od 6-12 rokov za polovičnú cenu. Na 62 vlakových staniciach sú požičovne bicyklov a tandemov.

Zľavy na cestovné lístky
Cenovo výhodné sú tzv. víkendové cestovné lístky, ktoré platia maximálne pre 6 osôb. 1.osoba zaplatí za prvých 150 km len 60% a ostatné osoby len 40%

z ceny normálneho cestovného lístka. Od 151. kilometra cestujete na tento lístok zadarmo.

Špeciálne cestovné lístky
Sieťové cestovné lístky oprávňujú k neobmedzenému používaniu celej belgickej železničnej siete. Na belgických dráhach je možné si zakúpiť tieto druhy sieťových cestovných lístkov: (1) 5-dňový sieťový CL (B-Tourrail): Oprávňuje k neobmedzených jazdám na belgických 6elezniciach počas piatich ľubovolných dní v mesiaci.

(2) 5-dňový sieťový, okružný CL platný v krajinách Beneluxu (Benelux-Tourrail): Oprávňuje k neobmedzenému počtu jázd na belgických, holandských a luxemburských železničných dráhach, počas ľubovolných 5 dní v mesiaci. Tento sieťový cestovný lístok je možné zakúpiť len na väčších, belgických, vlakových staniciach.

(3) Go Pass: Pre osoby do 26 rokov. Je platný na 10 jázd 2.triedou v časovom úseku 6 mesiacov. Je prenosný.

Viac info> Národná spoločnosť belgických železníc (SNCB).

Autobus/Auto
Dopravné predpisy
Povinnosť pripútať sa bezpečnostnými pásmi na všetkých sedadlách v dopravnom prostriedku. Deti do 12 rokov nesmú byť prepravované na predných sedadlách. V povinnej výbave auta nesmie chýbať výstražný trojuholník. Povolená hranica alkoholu v krvi: 0,8‰. Povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na diaľnici. Tel. čísla pre tiesňové volanie: 100 (pohotovosť, požiarnici), 101 (polícia).

Bezolovnatý benzín (sans plomb/loodvrij) dostanete na každej čerpacej stanici.

Autobus
Regionálna autobusová sieť je vynikajúca. Medi väčšinou miest premávajú diaľkové autobusové linky. Prenájom auta, podmienky: stačí vlastný VP, odporúča sa vziať so sebou medzinárodnú zelenú kartu pre poistenie v zahraničí.

Mestská doprava
Všetky väčšie mestá majú dobrú sieť prímestskej dopravy. V Bruseli a Antverpách premáva metro, autobusy, električky. Cenovo výhodné sú cestovné lístky pre viac jázd. Okrem toho sú v ponuke turistické a jednodňové cestovné lístky.

Cestovné časy
z Bruselu do ostatných väčších miest Belgicka a susedných štátov.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...