Belehrad - Zábava a nočný život

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Belehrad je už od stredoveku významným kultúrnym centrom. Tento prívlastok mu zostal až dodnes. Nachádza sa tu veľa divadiel. Snáď najznámejšie je Srbské národné divadlo (www.narodnopozoriste.co.yu), no obľúbené sú aj Juhoslovanské dramatické divadlo, divadlo Zvezdara, Madlenianum alebo Atelje 212(Ateliér 212). Okrem toho je možné navštíviť aj balet či štátny orchester. V Belehrade sa nachádza veľké množstvo kín a multiplexov. Belehrad je centrom filmového umenia celého Balkánu.


 Filmovým fanúšikom sa určite oplatí navštíviť Kinoteku (www.kinoteka.org.yu). Okrem toho sídli v meste veľké množstvo iných kultúrnych inštitúcii ako napr. Srbská akadémia vedy a umenia, Srbská národná knižnica, Goetheho inštitút, Centre Culturel Français, Instituto Cervantes,... Všetky tieto kultúrne organizácie sídlia na jednej ulici - Ulici Knez Mihailova. Ďalšie strediská kultúry sú napr. American Corner, Rakúske kultúrne fórum (Österreichischen Kulturforums), British Council, Confucius Institute, Canadian Cultural Center, Taliansky kultúrny inštitút (Istituto Italiano di Cultura), Kultúrne centrum Islamskej republiky Irán a Ruské centrum vedy a umenia (Российский центр науки и культуры).


Počas celého roku sa v meste koná viacero festivalov. Medzi tie najznámejšie patrí FEST – Belehradský filmový festival, BELEF – Belehradksý letný festival, BITEF – divadelný festival, BEMUS . hudobný festival. Okrem týchto festivalov je možné navštíviť aj napr. Belehradský knižný veľtrh alebo známy a obľúbený pivný festival.


Hlavné mesto je preslávené najmä svojim nočným životom. Skoro na každom rohu je krčma, bar či kaviareň. Ponuka je naozaj obrovská. Najmä cez víkend sa Belehrad mení na veľké zábavné centrum, pretože sa sem chodia cez voľné dni zabávať aj obyvatelia skoro z celej krajiny, ale aj turisti, najmä z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska či Slovinska. Tí, ktorí sa chcú dobre zabaviť vyhľadávajú najmä tzv. splavovi. Bary popri rieke Sáva a Dunaj. Tí, ktorí hľadajú niečo naozaj jedinečné, tak pre tých je tu The Federal Association of Globe-Trotters (www.aur.org.yu). Podnik Plato nachádzajúci sa pri Belehradskej univerzite je zase tá najpríjemnejšia kaviareň v meste. Dobrí Dj hrajú najmä v klube Ben Akiba na Nušićeva. Jeden z najpopulárnejších nočných barov je Aundergraund.