Belehrad - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Belehrad má veľké množstvo pamiatok. Historické centrum Belehradu sa nachádza na brehu rieky Sáva. Snáď najvýznamnejší symbol Belehradu je pevnosť Kalemegdan. Tá bola založená ešte v 3. stor. pred n. l. Keltmi. Bola však veľakrát prestavovaná, najviac pod rakúskym velením v 18. stor.. Táto prestavba urobila z Kalemegdanu jednu z najdôležitejších pevností v Európe. Dnes je v pevnosti umiestnená zoologická záhrada, múzeum, galéria a park. Pevnosť je naozaj obrovská, keby ste ju chceli prejsť celú, zaberie vám to naozaj celý deň. Z Kalemegdanu aj prekrásny výhľad na celý Belehrad a na rieky Sáva a Dunaj.
Hlavné námestie mesta je Trg republike ( Námestie republiky). Dominuje mu jazdecká socha Mihaila Obrenoviće, ktorý oslobodil mesto od Turkov a budova Národného múzea. Obľúbenou zástavkou na námestí je aj Národné divadlo, ktoré bolo vystavané v roku 1969.


Najznámejšou ulicou v Belehrade je Knez Mihailova. Ulica bola vystavaná v 70. rokoch 19. storočia a je preplnená obchodmi a kaviarňami, reštauráciami. Ulica je centrom kultúry a vzdelanosti, keďže na nej sídli aj Belehradská univerzita a Akadémia vied a umenia.

Parlament Srbska sídli na Trgu Nikole Pašića.


Turistom sa odporúča navštíviť aj bohémsku štvrť Skadarlija. Ulica Skadarlija si zachovala typickú atmosféru 19. a 20. stor.. Je plná kaviarní a reštaurácii. V minulosti bola štvrť vyhľadávaná umelcami Belehradu. Dnes sa tu konajú koncerty a divadelné predstavenia. Práve tu sa nachádza aj dom významného srbského básnika Djuri Jakšiće. A práve tento dom je aj najstaršou budovou v celej ulici. Ulica je plná nezabudnuteľnej atmosféry.
V Belehrade sa nachádza veľké množstvo kostolov. Od obrovských katedrál až po malé kamenné kostolíky. Snáď najvýznamnejší je Kostol. Sv. Sávy. Jedná sa o tretí najväčší ortodoxný chrám v Európe. Je nazvaný po prvom srbskom arcibiskupovi. Ďalší známou sakrálnou pamiatkou v meste je Kostol. Sv. Marka alebo malebný kostolík Ružica.


Skutočným skvostom architektúry sú skvostné paláce Belehradu. Jedná sa o súkromné vily, ktoré si tu stavali zámožní občania od konca 19. storočia. Niektoré sú dokonca prístupné verejnosti.
Okrem starého mesta a pamiatok je možné obdivovať aj prekrásny belehradský park Ada Ciganlija.


Belehrad ponúka aj veľké množstvo múzeí a galérií. Medzi najnavštevovanejšie patrí Srbské národné múzeum. To bolo založené ešte v roku 1844 a jeho zbierka obsahuje viac ako 400 000 exponátov. Turistom sa však odporúča nevynechať Vojenské múzeum alebo Juhoslovanské múzeum letectva. Práve toto múzeum obsahuje exponáty lietadiel, ktoré nie sú vystavené nikde na svete. Nemenej zaujímavé je aj Etnografické múzeum, zobrazujúce dedinskú a mestskú kultúru na Balkáne. Atraktívne je aj Múzeum Nikola Teslu. Obsahuje okrem vynálezov Teslu aj jeho osobné predmety. Ďalším významným belehradským múzeom je Múzeum afrického umenia alebo Múzeum Vuk a Dositej, ktoré vystavuje diela Vuka Stefanovica Karadžica a Dositeja Obradića. Tí, ktorí majú radi galérie sa určite potešia návšteve Múzea moderného umenia, ktoré obsahuje viac ako 8500 majstrovských diel.