Belehrad - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Belehrad je hlavným mestom Srbska a hospodárskym, politickým a kultúrnym centrom krajiny. Mesto leží na sútoku Dunaja a Sávy.

Svoj nový názov – Belehrad (Biele mesto), dostalo mesto najmä vďaka bielym hradbám, ktoré ho chránili pred vpádmi. Vo svojom liste ho tak po prvýkrát spomína už pápež Ján VIII. Z Belehradu sa postupne stávalo dôležité centrum Balkánskeho polostrova, v 15. storočí sa z neho dokonca stala pohraničná pevnosť Uhorska. Funkciu hlavného mesta plní Belehrad s menšími prestávkami od roku 1403. Belehrad bol hlavným mestom aj po rozdelení socialistickej Juhoslávie v 90. rokoch. V roku 1999 bolo mesto vo vojenskom konflikte a vojská NATO ho neľútostne zbombardovali. Dnes je mesto pomerne pokojné a bezpečnejšie.

Belehrad je najväčšie mesto krajiny. V súčasnosti v ňom žije viac ako 1,2 milióna obyvateľov, no v celej aglomerácii býva viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Belehrad má dominantné postavenie na celom Balkáne.
Sú tu zastúpené všetky odvetvia priemyslu a mesto má výborne vybudovanú infraštruktúru. Okrem medzinárodného letiska, vedú do Belehradu aj diaľnice zo Záhrebu, Skopje alebo do druhého najväčšieho mesta krajiny – do Noveho Sadu. Okrem toho je na Dunaji vybudovaný veľký prístav, ktorý vznikol po vystavaní priehrady na Dunaji Đerdap.

Belehrad je sídlom vzdelania, sídlia tu dve najvýznamnejšie univerzity krajiny a vysoké školy.

Mesto sa po vojenských konfliktoch otvorilo turistom z celého sveta.