• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bali

Takto je nazývaný tento malebný ostrov, ktorý je so svojimi 5561 km2 jedným z najmenších z viac ako 17 tisíc ostrovov patriacich Indonézii. Ostrov Bali sa nachádza v strednej časti súostrovia.

Takto je nazývaný tento malebný ostrov, ktorý je so svojimi 5561 km2 jedným z najmenších z viac ako 17 tisíc ostrovov patriacich Indonézii. Ostrov Bali sa nachádza v strednej časti súostrovia, neďaleko od východného pobrežia ostrova Jáva.

Dominantou ostrova v tvare diamantu, ktorého priemer v najširšom mieste je 120 km, je k nebu sa týčiace pásmo vulkanických vrchov porastených pralesmi, ktoré sa tiahnu na severe naprieč celým ostrovom. Na juhu sú úrodné plošiny a nížiny s malebnými terasovitými ryžovými poliami.

Aj keď ostrov nie je príliš veľký, predsa má Bali až 2,5 mil. obyvateľov. Pobrežné vody ostrova tvorili v minulosti úžasnú prírodnú bariéru pre všetkých príšelcov od mora. Cudzí moreplavci sa obvykle ostrovu Bali vyhýbali a hľadali bezpečnejšie prístavy. V dôsledku toho, domorodé obyvateľstvo žijúce na ostrove bolo dobre chránené a prirodzene izolované od zásahov do svojho života zvonku, čo mu umožňovalo rozvíjať svoju jedinečnú domorodú kultúru. Táto sa zachovala prakticky neporušená aj napriek silným zahraničným vplyvom, ktorý tu preniká s rastúcim turistickým ruchom.

Kultúru ostrova Bali charakterizujú krásne obrazy a maľby, jemne prepracované drevorezby, hudobné, tanečné, dramatické a okázalé náboženské festivaly. Na ostrove sú tisícky chrámov začínajúc veľkolepým "BESAKIH” až po malé vidiecke svätostánky.Chrámy odzrkadľujú dôležitú úlohu, akú náboženstvo hrá v živote domorodých obyvateľov.

Bali je populárnym cieľom turistov z celého sveta. Rok na ostrove má len dve ročné obdobia-obdobie sucha, ktoré trvá od apríla do októbra a obdobie dažďov, ktoré sa začína v novembri a končí v marci. Priemerná ročná teplota dosahuje 26 C. Najviac turistov z Európy navštevuje Bali v júli a auguste, keď sa teploty nezriedka pohybujú okolo 40 C. My sme ostrov navštívili vo februári, keď sa teploty pohybovali okolo 30 C a teplota v oceáne bola 28 C. Príjemným osviežením boli krátke dažde, ktoré spríjemňovali pobyt. Ostrov obkolesený pestrofarebnými koralovými útesmi, teplé more a nádherné pieskové pláže ponúkajú výborné príležitosti pre odpočinok, opaľovanie a vodné športy. Väčšina balijských pláží ako je pláž Nusa Dua, pláž Legian, Sanur a Candidas, majú úplne biely piesok. Kuta je populárna pre surfing, aj keď silné morské prúdy ju robia menej vhodnou na plávanie v mori. Nusa Dua je miestom najväčších a najluxusnejších hotelov.Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002