Bahrajn - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Meno národného leteckého dopravcu je Gulf Air (GF). Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Bahrajnu, patria Air India, American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, KLM, Kuwait Airways, Royal Jordanian, Saudi Arabian Airlines, Turkish Airlines a Yemenia Yemen Airways.

Približné letové časy
Let z Bahrajnu do Londýna trvá približne 7 hodín 15 minút, do Los Angeles 21 hodín a do New York je to 14 hodín.

Medzinárodné letisko
Muharraq (BAH)
je vzdialené 6.5km severovýchodne od hlavného mesta Manama. Preprava na hlavný ostrov sa uskutočňuje po diaľnici taxíkmi a autobusmi (cestový čas - 15 minút). Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby (otvorené 0700-1500 a 1700-0100), bar, snack bar, informácie pre turistov, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut (Avis, Budget, Europcar a Hertz), parkovisko a služby prvej pomoci.

Letiskové poplatky: BD3. Deti do dvoch rokov sú oslobodené od poplatku.

Loď
V krajine sú tri hlavné prístavy Mina Salman, Mina Manama a Mina Muharraq, ktoré prijímajú tzv. arabské dhovy a iné námorné plavidlá. Tieto prístavy ponúkajú rýchly vstup do krajiny z celého sveta. Medzi Iránom a Bahrajnom premáva trajekt prepravujúci pasažierov (cestovný čas - 16 hodín). V prístave sa platí daň 3 BD.

Cestná doprava
Po diaľnici Kráľa Fahada sa z Bahrajnu prepravíte do Dhahran (Východná provincia Saudskej Arábie) asi za jeden a pol hodiny. Diaľničný poplatok je približne 3 BD na osobu. Pri vstupe do Saudskej Arábie musíte mať víza.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Z letiska Muharraq sa lieta niekoľkokrát týždenne do iných destinácií v rámci Bahrajnu. Viac informácií získate u miestnych agentov.

Loď
Transport medzi menšími ostrovmi sa uskutočňuje motorovými člnmi alebo arabskými dhovami. Viac informácií získate na miestnych cestovných agentúrach.

Cestná doprava
V Maname je vybudovaný vynikajúci dopravný systém, ktorý sa rozvinul najmä v priebehu posledných rokov. Jazdí sa v pravom jazdnom pruhu. Dopravné značky sú písané v arabčine a v angličtine.

Autobusová doprava
Linky premávajú do väčšiny miest a dedín, poplatok za cestovný lístok je plošný - 50 filov.

Taxi
Cena za taxík sa účtuje tachometrom. Taxík môžete zastaviť na ulici, pred hotelom alebo na stanovištiach pri turistických atrakciách. Po stranách sú oranžového sfarbenia so žltými písmenami na poznávacej značke. V nočných hodinách medzi 2200-0600 je minimálna cena BD1200. Taxíky, ktoré čakajú pred hotelom, si môžu účtovať viac. V krajine sú dostupné i taxíky pre viacerých pasažierov (max 5). Spoznáte ich podľa žltého kruhu s čiernym číslom licencie na dverách a oranžovou poznávacou značkou. Takéto taxíky majú viacero zastávok. Cena sa neúčtuje tachometrom ale mala by sa dohodnúť vopred. Taxíky si môžete tiež objednať telefónom.

Prenajímanie áut
Väčšina medzinárodných spoločností na prenájom áut ma zastúpenie na letisku v Bahrajne.

Dopravné obmedzenia
Na diaľnicach je povolená rýchlosť 100km/h, na iných cestách je to 50-80km/h. Pre riadenie automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz, ktorý musí byť potvrdený na Cestovnom a licenčnom riaditeľstve.