Áthos - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Pri dedine Nea Roda je miesto, dnes už len ťažko rozoznateľné, kde v roku 481 pr. n. l. dal Xerses prekopať kanál na najužšom mieste polostrova. Xersesov prieplav umožňoval plavbu perzským lodiam. Ako sa stavali lode v dávnych časoch si turisti môžu prezrieť pri ceste za mestom Ierissos. Tamojší robotníci a stavitelia lodí používajú aj dnes staré a osvedčené technológie a materiály.

Prvou stavbou na území dnešného Uranopolisu bol byzantský hrad postavený v roku 1344 a je charakteristickou stavbou mníšskej architektúry. Hrad bol zrekonštruovaný, je najväčším hradom na Chalkidikoch. Pred jeho výbežkom je jediné námestie v Uranopolise. turisti si tam môžu prezrieť výrobu kobercov z uzlov, ktoré tkajú podľa byzantského vzoru. V neveľkej dielničke vyrábajú aj ponožky. Na ich výrobu používajú koziu srsť a nie ovčiu vlnu. Výrobky ľudovej tvorby spolu s výrobkami mníchov zo Svätej Hory sú najpredávanejšími suvenírami v Uranopolise.

Vysoký betónový múr v kombinácii s drôteným pletivom vytvára hranicu, ktorá izoluje Svätú Horu od ostatného územia.

Upozornenia a informácie na hraničnom múre oznamujú, kto a za akých podmienok sa môže dostať cez colnicu na Aghion Oros.

Polozbúraný Franský hrad v tesnej blízkosti hranice pripomína nadvládu Frankov v tejto oblasti. Východne od neho stojí na brehu mora veľká budova z 19. storočia, ktorá slúži aj teraz ako hraničný priechod a obydlie strážnikov strážiacich vstup na Svätú Horu.

Aghion Oros je podľa gréckej ústavy samosprávna časť gréckeho štátu vo východnej časti okresu Chalkidiky. Patrí priamo pod ministerstvo zahraničných vecí. Duchovne je podriadená Konstantinopoliskému patriarchátu. Celkový počet kláštorov je 20, z toho 17 gréckych, jeden srbský, jeden bulharský a jeden ruský. Podľa zákona sa nesmie založiť ďalší kláštor, ale zároveň ich počet nesmie klesnúť pod dvadsať. Správu vykonáva 20 zástupcov, ktorí tvoria "Sväté spoločenstvo" a ich mandát trvá iba rok. Ich právomoc je správna, zákonodarná a súdna. Pre riešenie každodenných záležitostí sú k dispozícii traja správcovia a jeden hlavný. Majú svoju vlastnú políciu. Správnym a hlavným mestečkom mníšskeho štátu je mestečko Karyes. Sídli v ňom aj civilný správca. Spôsob života v kláštoroch je pospolitý. Všetok majetok je spoločný. V kláštoroch sa život odlišuje od života na samotách, tzv. kladkách. Kladkou sa volá samota na strmej skale. Tam, v jaskyni žijúci mnísi, sú spojení s okolitým svetom len kladkou a lanom. Z loďky, ktorá raz za čas sa objaví v blízkosti samoty, pomocou spomínaného zariadenia si povyťahuje najnutnejšie veci potrebné k životu.

Text bol prevzatý z článku Jozefa Mražika, uverejneného v periodiku Košický Korzár