• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

ARCHES NATIONAL PARK

Na začiatku februára 2002 dorazila štafeta s olympijským ohňom do štátu Utah. Ohňovú pochodeň prebrali pôvodní obyvatelia tohoto štátu, Indiáni, za východu slnka pri skale, ktorú poznajú ľudia takmer na celom svete.

    Utah a samotné hlavné mesto Salt Lake City sa usilovalo o získanie organizácie Olympiády už viackrát. Najskôr to bolo v roku 1966 a neskôr v roku 1991, ich snahu im však vždy prekazilo Japonsko, lebo ako vieme z histórie, ZOH sa v roku 1972 konali v Sappore a v roku 1998 to bolo zase Nagano. Pri hlasovaní v MOV, v roku 1991, kde sa budú konať 18-te ZOH Nagano vyšlo oproti Salt Lake City víťazne len o "štyri hlasy". Zástupcovia hlavného mesta Utahu sa nevzdali a uchádzali sa o usporiadanie hier po tretí krát a tentoraz boli úspešní, vyšlo im to. V novembri roku 1998 však zverejnila miestna televízna stanica, že členovia organizačného výboru Salt Lake City, (SLOC), uplatili kamerunského člena MOV a najväčší korupčný škandál v dejinách bol na svete. Úplata sa mala týkať štipendia na jednej z amerických unvierzít, ktoré poskytli dcére člena MOV Kamerunu. Vďaka tomuto škandálu bolo 6 členov MOV okamžite vylúčených z MOV, štyria odstúpili sami, svoje posty museli opustiť aj štyria členovia SLOC, bol medzi nimi aj predseda Joklik.

    Podľa posledných správ je Salt Lake City dôkladne pripravené privítať športovcov, ale aj turistov z celého sveta na svojej, tak vytúženej olympiáde a ja som zase pripravená podať vám zopár informácií o národnom parku, ktorý leží v Utahu a rozkladá sa len niekoľko míl od hraníc štátu Colorádo. Názov tohoto parku je ARCHES NATIONAL PARK.

    Tento národný park nachádzajúci sa na juhovýchode Utahu, pri mestečku Moabe, (cesta č. US 19), leží v riedko osídlenej oblasti, na ploche 200 km štovrcových a je otovrený počas celého roka. V tomto parku sa nachádza asi najväčšia koncentrácia skalných brán na svete. Je to park s najväčšími oblúkovitými kameňmi v celých USA. Návštevníci tohto parku majú možnosť vidieť prírodné kamenné oblúky v rôznych fázach ich vzniku, ale aj rozpadu. Nájdete tu viac než 1800 oblúkov a balancujúcich skál, ktoré sú hnedo-červenej farby. Erózia, vzduch, dážď a poveternostné podmienky za milióny rokov vytvorili rôzne výtvory, podobajúce sa oknám, bránam, oblúkom, ktoré príroda formovala celých 150 miliónov rokov. Park ARCHES je otvorený celý rok a je veľmi fotogenický, v každú hodinu, ale obrázky z rána sú určite iné, ako tie, ktoré si nafotíte z toho istého miesta popoludní. Čas, svetlo a mnoho ďalších vecí zohráva pri fotení svoju úlohu, ale skalné formácie ARCHES sa návštevníkom vždy predstavia v "ohnivej žiare". Jednou z najprístupnejších oblastí v tomto parku je tzv. SEKCIA OKIEN, kde môžete vidieť a zároveň študovať aj základnú geológiu oblúkov.

      Od tzv. WOLF RANCH je prekrásny výhľad na DELICATE ARCH. Skala Delicate Arch, lepšie povedané oblúk je úplne hladká skala a dá sa po nej ísť dokonca aj vo vietnamkách, je to naozaj tak, píšem z vlastnej skúsensoti. V lete je tu riadne teplo, cez obed  sa tu už takmer nedá vydržať, všade iba slnko, ktoré nemilosrdne páli, skryť sa môžete iba troška do tieňa, ktoré vrhá skala. DELICATE ARCH je jednoznačne najfotografovanejšia skala v tomto parku. Je to zbytok pieskovcovej steny, ktorá má červeno-hnedastú farbu. Prístup k tomuto prenádhernému výtovru prírody je po ceste, lepšie povedané tiež po skalách, s prevýšením okolo 200 metrov. Oblúk je sám a tvorí akúsi dominantu v celej skalnej oblasti. Je to otvorená skala, ktorá je  vysoká 35 stôp a vidieť ju už zdaľeka, pekný pohľad na ňu je aj z DELICATE ARCH VIEWPOINT. Keď sa sem raz niekedy dostanete, pozrite si ju práve odtiaľto a až potom choďte ku samotnému oblúku. A keď budete mať so sebou dobrý fotoaparát, tak so záberom odtiaľto budete môcť konkurovať hociktorému svetoznámemu fotografovi, čo fotí pre svetové magazíny…:-).

    Ďalšou navštevovanou skalou v parku Arches je NOSE BRIDGE, čo je skala pripomínajúca pár očí - otvorov a medzi nimi nos.  Oči - okná nie sú pravidelné, North window má dĺžku 90 stôp a 48 stôp výšku, South Window je o niečo väčšie, 115 stôp dĺžka, 56 stôp výška. Tieto okná sú najväčšími v parku.  Na vysvetlenie: jedna stopa, (foot) = 30,5 cm.

    V severnej časti parku sa nachádza aj DEVILS GARDEN - Diabolská záhrada. Tu  sa nachádzajú siluety oblúkov, ktoré je vidieť už aj z prístupovej cesty, ale viac je ich vidieť pri pochôdzke "by pešibus".  Prístup ku jednotlivým oblúkom je celkom  jednoduchý, ak dokážete šikovne preskakovať zo skaly na skalu, vo výške "takových nejmíň jak ne víc…", no je to asi vo výške 8-10 metrov. Ak sa človek chce dostať napr. k Double Arch, Dark Angel, Private Arch,...., tak si musí trocha poskákať. Keď poprší, tak to skákanie je podstatne obtiažnejšie, ale keď inak to nejde, musíte zvládnuť aj nemožné. Ja a moje priateľky cestovateľky sme pri návšteve tohoto parku mali to "šťastie", že nás zastihla búrka, keď sme boli práve pri Double Arch.

     Double Arch sú dvojité oblúky, ktoré vytvárajú dvojité okenné formácie nad sebou. Búrku sme prečkali pod skalou, čo nebolo veľmi rozumné, lebo okolo nás plieskali hromy, blesky. Okrem nás sa pod skalou tlačili aj nejakí Francúzi, Nemci a domáci z Coloráda. Všetko nakoniec dobre dopadlo, blesk do nás "nešvacol" a ani žiadna zlomená ruka, či noha sa pri návrate, pri preskakovaní zo skaly, na skalu nekonala.

    Cestou k týmto oblúkom majú návštevníci možnosť zhliadnúť po ceste ešte iný oblúk, ktorý sa volá LANDSCAPE ARCH.  Je to oblúk predstavujúci most, ktorý je dlhý  60 stôp, 8 stôp je široký a 4,5 stopy hrubý. Erózia na tomto oblúku je pomalá, zrejme vďaka skladbe skaly, nie som odborník na geológiu.  V top informáciach sa táto skala označuje ako  najväčší prírodný skalný  oblúk na svete. Týmto národným parkom, skôr by som povedala jeho okrajom tečie rieka Colorádo. Priamo cez park preteká Salt Valley Wash, ktorá aj v horúcom lete má riadne studenú vodu. Ak Vás zaujíma vidieť mapu tohoto parku, stačí keď si otvoríte túto hyperlinku: http://fstav.utc.sk/~jana/zapisky/usa/images/usa_utah_mapa1.jpg

    Iste vás budú zaujímať aj informácie o dianí na ZOH, všetko zaujímavé určite nájdete na stránke www.zoh.sk, prípadne na tejto stránke www.zoh.cz.

    O zaujímavostiach z NP Capitol Reef, resp. NP Bryce Canyon, prípadne o skale Maxican Hat, ktoré sa tiež nachádzajú na území štátu UTAH, vám napíšem zase nabudúce.









Autor/zdroj: Janka Klinková
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.03.2002