• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Andorra - nákupný raj v srdci Pyrenejí

Andorra očami slovenského autoturistu.

Andorra - faktografické údaje

Názov: Kniežatstvo Andorra
Rozloha: 468 km²
Dĺžka hraníc:
Hranice: Španielsko km, Francúzsko km
Hlavné mesto: Andorra la Vella 21 984 obyv.
Najvyšší bod: Roca Enravessada 2 961 m

Hlava štátu: francúzsky prezident a biskup zo Seo de Urgell (Španielsko)
Parlament: Generálna rada - 28 členov

Obyvateľstvo: 75 000 (z r. 2000)
Národnostné zloženie: Španieli 49,6 %, Andorčania (Katalánci) 28,6 %, Portugalci 7,6 %, Francúzi 4,0 %, Briti 1,8 %, iné 8,4 %
Jazyk: katalánčina (úradný jazyk), španielčina, francúzština
Vierovyznanie: katolíci 94,2 %, protestanti 0,2 %, iné 5,2 %
Mena: euro (EUR)

Nákupný raj v srdci Pyrenejí - Andorra očami slovenského autoturistu
Andorra - najväčší trpaslíči štát Európy nepatrí práve k destináciám, ktoré by si našinci vyberali za svoje letné či zimné dovolenkové ciele. Je tomu tak možno aj preto, že o Andorre sa v našich končinách vie celkovo veľmi málo a túto krajinu začíname objavovať len veľmi pomali. No tomu, kto sa na najbližšiu dovolenku chystá do Španielska či na juh Francúzska by sme Andorru určite odporúčili navštíviť. Krajina vás ohromí nie len svojimi prírodnými krásami, za ktoré vďačí aj svojej polohe v centre Pyrenejí, ale na svoje si tu prídu aj vyznavači nekonečného a hlavne lacného nakupovania.

Takmer, ako na ukrajinskej hranici
Do Andorského kniežactva možno vstúpiť cez dva cestné hraničné prechody s Francúzskom (v smere od Toulouse a od Perpignanu) alebo cez jediný prechod so španielskej strany (v smere od Barcelony cez Seo de Urgell). Pri ceste z Barcelony ponúka časovo výhodné spojenie pyrenejský tunel Tunel del Cadi, treba však rátať s vysokým poplatkom za jeho použitie.

Pri vstupe do krajiny, ktorá mimochodom nie je členom Európskej únie, sa na hranici dlho nezdržíte, pretože pasová kontrola sa tu robí len výnimočne. Úplne iná je však situácia na výstupe z Andorry. Tu sa pravidelne tvoria dlhé kolóny čakajúcich osobných a nákladných automobilov. Nikto, kto opúšťa Andorru sa totiž nevyhne prehliadke úložného priestoru svojho auta a tiež kontrole batožiny. Je to spôsobené tým, že v krajine sú v porovnaní s jej susedmi omnoho nižšie ceny všetkých tovarov čo zvádza turistov k nadmerným nákupom. Preto je dobré si zistiť aktuálne vývozné limity na osobu. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam na hraniciach.

Najbližšie položenými medzinárodnými letiskami sú Toulouse (vzdialené 180 km) a Barcelona (vzdialené 225 km), odkiaľ sa do Andorry dostanete autobusom. V hornatej Andorre vlaková sieť neexistuje. Od španielskej po francúzsku hranicu vedie veľmi dobrá cesta, ktorá prepája väčšinu miest a obcí Andorry. Medzi obcami premávajú autobusy a minibusy.  

Kniežactvo ukryté v horách
Ja som sa do Andorry vybral autom pri návrate zo Španielska. Rovinatá španielska krajina v údolí, ktorým som prechádzal sa postupne menila a predo mnou sa objavil masív Pyrenejí čo bolo jasným znakom toho, že sa blížim do Andorry. Cesta sa začala kľukatiť a ťahala sa popri jazere Panta d''Oliana. Občas tu musíte presjť cez kamenné mosty, pod ktorými je len prázdnota hlbokých kaňonov horských riek. Nasleduje stúpanie a keď sa už prederiete cez hmlu, ktorá je tu častá, zbadáte objavujúce sa tradičné kamenné domy s prevýsajúcimi strechami, pokrytými kamennou škridľou a drevenými či železnými balkónmi a románske kostoli. To už viete, že ste v Andorre. Domov je stále viac a viac, pribúdajú hotely, ba hotelové komplexi a v hlavnom meste Andorra la Vella aj uličky preplnené obchodmi a reštauráciami. O niekoľko minút som už bol v centre kniežatstva - v jeho hlavnom meste. Premávka tu bola pomalá. Na križovatkách ju riadili sympatické policajtky v červených košeliach, ktoré sa žiadny vodič neopovážil neuposlúchnuť.

Nákupný a daňový raj
Hlavné mesto kniežatstva - Andorra la Vella si zachováva svoju charakteristickú atmosféru. Tu sa koncentruje celý život malej Andorry, a preto toto mesto miestni volajú jednoducho ”Andorra”. Mesto leží na sútoku dvoch horských riek, na ktorých si určite všimnete vodné elektrárne – tunajší hlavný zdroj elektrickej energie. K najzaujímavejším pozoruhodnostiam mesta patria kostoly Sant Romá de les Bons, Sant Climent de Pal a kruhová veža Santa Coloma či staré sídlo vlády. Obzvlášť zaujímavé sú Sant Cerni de Nagol a Sant Marti de la Cortinada, známe pre svoje fresky. V hlavnom meste sa nachádza okolo stovky hotelov, hostincov, barov a diskoték, ktoré sú väčšinou otvorené nepretržite. Ich majiteľmi sú prevažne prisťahovalci, ktorých do Andorry pritiahli priaznievé daňové zákony, bezcolné pásmo a bezplatná lekárska starostlivosť a po 25 rokoch života v krajine sa stávajú jej právoplatnými občanmi. Nezamestnanosť v Andorre je na úrovni 0 %.

O ubytovanie strach mať nemusíte, no v hlavnej turistickej sezóne je lepšie si miesto v hoteli rezervovať vopred. Lacné ubytovanie ponúkajú kempingy, ktoré sa nachádzajú blízko každého väčšieho mesta.

V celej Andorre platí bezcolná zóna. V Andorre la Vella, ako aj v iných mestách nájdete nákupné centrá, ako Hyper Andorra či množstvo menších obchodov, kde nakúpite veľmi lacno elektroniku rôzneho druhu, kamery, hodinky, cédéčka, výrobky z dreva, cigarety, alkohol, zlaté a strieborné šperky, ale lacný je tu aj benzín. Obchody, vždy plné tovaru i ľudí, sú otvorené denne až do ôsmej hodiny večer.

Uličky ”Andorry” sú preplnené turistami najmä zo susedných krajín, ktorí sem prichádzajú pravidelne výlučne za nákupmi. Z úst okoloidúcich väčšinou započujete tradičnú katalánčinu, španielčnu, francúzštinu, občas aj angličtinu. Hlavným zdrojom príjmov kniežactva je preto obchod a cestovný ruch. Služby tvoria až 78 % DPH Andorry.

Ak sa rozhodnete navštíviť niektorú z andorrských reštaurácií, pripravte sa na vyššie ceny jedla. Kuchyňa je tu prevažne katalánska. Národnými jedlami sú chutný tenký koláč Coques, Trinxat (jedlo zo zemiakov a kapusty), Truites de carreroles (omeleta s hubami), domáca klobásy a syry. Rovnako typické sú jedlá z bravčového mäsa a slaniny. Čo sa týka sprepitného, obsluha býva bežne zahrnutá v účte. Čašníci očakávajú 10 %. Tak, ako aj v Španielsku, existuje tu rušný, nočný život.
Na leto sú pre turistov pripravené mnohé hudobné a kultúrne festivali, ktoré sa konajú najmä v hlavnom meste. Každé mesto máva svoj sviatok, o čom vás v daný deň upozorní bohatá výzdoba jeho ulíc. Tak tomu bolo aj počas mojej návšetvy mesta Ordino, kde som navštívil aj Múzeum pošty a Múzeum ikon a miniatúr, ktoré navštívy ročne 200 000 návštevníkov.

Andorra v zime
S blížiacou sa zimnou turistickou sezónou sa Andorra pripravuje na tradičný príval najmä španielskych turistov, ktorí sem prichádzajú lyžovať. Výborné lyžiarske podmienky sú najmä na vidieku a v okolí miest Soldeu a Ordino, kde sa nachádzajú výborné zjazdovky pre zažiatočníkov i pokročilých a lyžiarske stopy, na ktoré sa môžu odvážiť aj menej skúsení lyžiary. Nájdete tu aj dobré lyžiarske školy s primeranými cenami. Autobusy privážajú lyžiarov z hotelov a ubytovní ku svahom a večer ich dovezú späť. Ubytovať sa však dá aj v početných horských hoteloch. Sezóna trvá od novembra do mája.

V blízkosti hlavného mesta leží kúpeľné mesto Les Escaldes, ktoré je zaujímavé peknými románskymi stavebnými dielami. Najnovšia turistická atrakcia Caldea v Les Escaldes, využíva miestne termálne pramene a vytvára tak moderný kúpeľný komplex s početnými rekreačnými zariadeniami. Po namáhavom dni na svahoch každému dobre padne návšteva horúcich kúpeľov, sáun, tureckých kúpeľov či iných špeciálnych terapií.

Nenechajte si ujsť
Či už sa rozhodnete navštíviť Andorru v lete alebo v zime, pri návrate sa určite zastavte v dedine El Serrat, 18 km od Les Escaldes odkiaľ sa naskytuje dych vyrážajúci výhľad na horské masívy Pyrenejí. Ak budete v lete opúšťať Andorru smerom do Francúzska, pripravte sa radšej na krátkodobé teplotné výkyvy, najmä na jej severných hraniciach, pretože teplota tu aj v letnom obdobý môže poklesnúť len na 12 stupňov Celzia, i keď v centre Andorry je 30 stupňov letný štandard.


Autor/zdroj: Tomáš
Text bol naposledy zmenený dňa: 24.05.2005