Alžírsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Alžír

Hlavné mesto Alžír bolo prístavom už od čias Rímskej ríše a mnohé z vtedajších stavieb sa v podobe ruín zachovali dodnes, ako napríklad tie v Djemile, Timgade a v Tipase, ktoré sú v pomerne dobrom stave vďaka suchej, púštnej klíme. Mnohé budovy pochádzajú z polovice 19. storočia, kedy bol Alžír komercionalizovaný Francúzmi, mesto si však zachovalo svoj maghrebský charakter v podobe cik-cakovitých uličiek, mešít, madersasov (študijných domov), krásnych tureckých obydlí a palácov. Medzi najlepšie múzeá severnej Afriky sa radia i miestne Národné múzeum krásneho umenia a Etnografické múzeum (Bardo).

Výlety do okolia:

V blízkom dosahu od Alžíru sa na pobreží sústreďuje niekoľko zaujímavých rezortov. Plážové stredisko, Zeralda, je obľúbenou dovolenkovou destináciou s umelo vytvorenou nomádskou dedinou.

V už spomínanej Tipase môžete preskúmať rímske a púnske ruiny či numídske mauzóleum.

K ďalším vidieckym aglomeráciám sa radia Chiffa Gorges a Kabylia, lokalizované v horách, na ktorých svahoch v lete rastú olivy a figy, v zimných mesiacoch sa zmenia na lyžiarske strediská.

Východne od kapitoly, na pobreží Turquoise, nájdete dlhé pláže s mnohými rezortmi vodných športov. Polostrov Sidi Fredj má vlastný prístav, amfiteáter a iné kultúrne a športové zázemia.

Oran

Západné pobrežie obklopujúce druhé najväčšie mesto Alžírska – Oran, čo do pláží a historických pamiatok nijak nezaostáva za okolím Alžíru. Miestne plážové strediská nesú mená: Ain El Turk, Les Andalouses, Canastel, Kristel, Mostaganem a Sablettes. Najviac rozvinutý je dovolenkový rezort Les Andalouses, ktorý ponúka prvotriedne ubytovanie, nočnú zábavu a rôzne druhy vodných športov.

Plošina Šotov

Themcen bol dôležitým kráľovským mestom v období medzi 12. a 16. storočím, rozkladá sa na úpätí Malého Atlasu a jeho vysoká poloha prispieva k príjemnej, chladivej klíme, ktorá je skvelým únikom pred dusným africkým letom. K hlavným atrakciám sa okrem iných radia: Veľká mešita, Mansourahská pevnosť a Almohadské ochranné valy.

Mestská citadela, Constantine, sa rozkladá na východe plošiny, na brehu rieky Rhumnel. Bola založená Kartágijcami pod menom Cirta a dnes je najstarším nepretržite obývaným mestom v Alžírsku, kde za pozretie určite stoja - Palác Ahmeda Beya a mešita Djamma el-Kebir.

Sahara

Sahara je súčasne najvyhľadávanejšou a najzavrhovanejšou oblasťou Alžírska, to skutočne závisí od uhlu pohľadu konkrétneho cestovateľa. Relatívne neobývaná púšť priťahuje čoraz viac turistov, ktorý na ceste naprieč jej dunami vyhľadávajú osvieženie a odpočinok vo vzácnych oázach.

Najlepšou vstupnou bránou Sahary je roklina El Kautara južne od Constantinu. Bod, kde sa pred vašimi očami „rozbalí“ nekonečná púšť, vyráža dych a miestni obyvatelia ho nazývajú „ústami Sahary“. Po ceste ďalej na juh sa nachádza väčšina alžírskych oáz, ktoré sa vymykajú predstavám Európana o maličkom zelenom raji uprostred piesočných dún. Ide zväčša o rozľahlé opevnené mestá s palmovými záhradami, mešitami, obchodíkmi a lokálnymi monumentmi.

K takýmto štartovacím bodom, pred objavovaním Sahary, sa radia mesto Laghouat a údolie M’Zab, ktoré tvorí sedem posvätných miest, obývaných sektov moslimských fundamentalistov – Mozabitov. Mozabitské mestá sú charakterizované tradičnými minaretmi so štyrmi vrcholmi. Ulice najznámejšieho z nich, Ghardaie, sú vydláždené kameňom pieskovca, lemované modrými a béžovými stavbami, smerujúc v ústrety bielemu obelisku miestneho minaretu. Neďaleko Ghardaie sa na kopci týči ďalšie z posvätných miest – Beni-Isguen, ktorého vstupné brány sú neustále strážené. Vo východnom cípe údolia M’Zab je situované mesto Ouargla, nazývané i „zlatým kľúčom Sahary“. Toto mestečko stojí za návštevu najmä vďaka vysokému minaretu, odkiaľ sa vám naskytne úžasný výhľad na donekonečna sa tiahnucu púšť.

Ďalej na juhu natrafíte na mesto El Goléa, častované prívlastkami ako perla púšte či okúzľujúca oáza, o ktoré sa zaslúžila bohatá vegetácia, vyživovaná podzemným prameňom. Dominantou mesta sú zachovalé ruiny dávneho ksaru (pevnosti). Ďalej na ceste leží pohorie Hoggar, ktorého vrúbkovaný reťazec sa tiahne až do susednej Líbye, z oboch strán obklopený púšťou. Jeho základom je vulkanická plošina tvorená čadičovými skalami, ktorých strmé steny a vrcholce fascinujúcich tvarov, prechádzajú ružovým, modrý a čiernym odtieňom. K najznámejším vrchlom pohoria patria Assekreu (2 800m) a Tahat (3 000m). V srdci Hoggaru leží mesto Tamanrasset, ktoré je dôležitým uzlom na obchodnej ceste z a do západnej Afriky. V Tame (ako ho nazývajú miestni) je mnoho hotelov a reštaurácii a veľa turistov ho využíva ako základňu pri výletoch na hoggarské štíty. Cez horské mesto sa z času na čas preženú i putovné kmene Nomádov, ktorí sa na cestách Saharou spoliehajú na staré poznatky o orientačných značkách, zdedené z generácie na generáciu. Spoznáte ich podľa modrej šatky, ktorá im zahaľuje tvár a ich vysokých, štíhlych postáv.

Vulkanická planina Tassili N’Ajjer je sídlom neobyčajného otvoreného múzea, ktoré sa rozkladá na území 130 000 km2. Túto obrovskú expozíciu tvoria nástenné maľby z neolitického obdobia, rozosiate po vo vyschnutých riečnych roklinách. Kresby zachytávajúce výjavy z každodenného života, ako lov či stáda zvierat, sú jedinečným priblížením spôsobu života niekoľko tisíc rokov starej spoločnosti.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...