Albánsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Albánsko reprezentuje divoká a nádherná, hornatá krajina, s rozľahlými lesmi a priezračnými jazerami, rovnako ako pieskové pláže, ktoré na jeho južnom pobreží predstavujú i dnes ešte nedotknutú prírodu.



Tirana



Tirana bola založená v r. 1614 Sulejmanom Bargjinim, ale hlavným mestom Albánska sa stala až v r.1920. Mestu vládnu architektonické monumenty 19. storočia ako napríklad 35 metrová veža s hodinami alebo Ethen-Beyova mešita. Starý mestský bazár bol zbúraný v r. 1961, aby jeho miesto obsadil Palác kultúry, ktorý je domovom Opery, Baletu a Národnej knižnice.



Dnes je Tirana nielen mestom s najvyšším počtom obyvateľov v Albánsku, ale tiež politické, ekonomické a kultúrne centrum krajiny s Národným historickým múzeom a galériou, ktoré vlastnia bohaté zbierky miestnej ľudovej kultúry. Na Martýrovom cintoríne nad mestom sa týči monument „Matky Albánska“ a toto kúzelné miesto je zároveň i najkrajším výhliadkovým bodom na Tiranu.



Pobrežie



Druhým najväčším mestom v Albánsku je prístav Durres. Za čias gréckej kolonizácie v 7. storočí p. n. l. bol označovaný ako Epidammos, neskôr ho Rimania premenovali na Dyrrachium. Mesto je plné histórie, od venétskej veže v prístave, cez stredoveké mestské hradby až po amfiteáter z 2. storočia p. n. l., kde môžete vidieť rannú kresťanskú hrobku so vzácnymi nástennými mozaikami. Durres bol v minulosti dôležitým obchodným centrom na ceste z Ríma do Bizancie. Veľká časť starého mesta bola zničená početnými zemetraseniami, ale opäť obnovená pre oživenie slávy tohto historického prístavu. Neďaleko sa nachádza populárna durrejská pláž.



12 km od mesta Fier leží starobylé rímske mesto Apollonia, ktorého značná časť je otvorená pre verejnosť a zvyšok je stále v rukách archeológov. Sprístupnený areál zahŕňa amfiteáter, obchodnú promenádu, sochy Agonothetesa či Odeona, staroveké stĺporadie a nádherný mozaikový dom s fontánou. Mnohé sochy a iné artefakty sú umiestnené v tunajšom múzeu sídliacom v kláštore z 13. storočia, na ktorého nádvorí stojí o sto rokov mladší kostol Sv. Márie.



Vlora – „mesto hrdinov“, je ďalším významným prístavom, kde bolo Albánsko prvý krát vyhlásené za nezávislý štát v r. 1912. V meste stojí prekrásna stavba známeho architekta Mimara Simana – Muradijská mešita z r. 1538.



Takmer nedotknuté južné pobrežie Albánska leží naproti Korfu a je populárnou jednodňovou destináciou pre turistov.



Mnoho interesantných historických pamiatok nájdete i v starobylom meste Butrint.



Vnútrozemie



Berat je známy ako mesto tisícich okien, vďaka nezvyčajným oblokom vsadených do fasád jeho červeno-strechých domov. Má dve časti: staré mesto, kde prevláda turecká architektúra a nové mesto, ktoré sa rozrástlo modernými budovami. Jedinečná architektúra je doplnená Onufriho múzeom, zasväteným známemu maliarovi 16. storočia a zaujímavým hradom neďaleko mesta.



Mnoho pôvodných drevených i kamenných domov sa zachovalo aj na juhu Albánska v mestečku Gjirokastre. Mestu dominuje pevnosť z 13. storočia, ktorá bola prestavaná a rozšírená do svojej súčasnej podoby slávnym Ali Pašom v r. 1811. Dnes je sídlom Národného múza zbraní.



Bohatou obchodnou minulosťou ako križovatka niekoľkých karavánových ciest, sa môže popýšiť mesto Korca, ktoré bolo sídlom vládnej moci za čias tureckej nadvlády. Toto historické centrum ležiace blízko gréckych hraníc, je dnes domovom Múzea stredovekého umenia, Múzea vzdelania a tiež mešity z r. 1466.



Okúzľujúca oblasť Pogradecu zahŕňa jazero Ohrid, známe svojimi priezračnými vodami a tiež turistické centrum Drilonu, obklopené rozľahlými, okrasnými záhradami.



Mesto Shkodra situované na brehu jazera Scutari, oddeľujúceho Albánsko od Čiernej Hory, je známe ruinami pevnosti Rozafa, stojacimi na skalnatom brale, odkiaľ je jedinečný výhľad na okolitú krajinu jazera. Lokálne múzeum je pamiatkou na najvýznamnejšieho albánskeho spisovateľa Migjeniho.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...