• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    8.93 € (269.03 Sk)
  • Prenájom áut

Ako si založiť vlastnú e-mailovú schránku

Stručný návod.

Ako teda vlastnú adresu s prístupom cez web získať?
V prvom rade sa musíte rozhodnúť pre niektorý z mailových serverov. Zahraničné sú zväčša rýchlejšie a ponúkajú viac doplnkových služieb, slovenské sú zasa po slovensky (a české sú zasa po česky). V praxi však prebieha výber často podľa atraktívnosti ponúkanej domény. Ak si založíte schránku na www.post.sk, bude vaša adresa končiť @post.sk, ak na email.seznam.cz, bude končiť @seznam.cz a podobne. Najpopulárnejšou svetovou službou je www.hotmail.com, na Slovensku sa najviac využíva www.pobox.sk. V Čechách e-mail zdarma ponúka okrem Seznamu napríklad aj Atlas (www.atlas.cz). Rozsiahly zoznam serverov zdarma poskytujúcich e-mailové schránky nájdete na adrese www.freecenter.com/email.html.
My si ukážeme, ako vytvoriť schránku v doméne @yahoo.com. Ak vôbec neovládate angličtinu, môžete použiť www.pobox.sk alebo www.post.sk, s rizikom, že prístup k e-mailu zo zahraničia bude veľmi pomalý. Samotný proces vytvárania schránky je veľmi jednoduchý a zaberie len niekoľko minút.
Webová adresa poštovej služby Yahoo je mail.yahoo.com. Ak prichádzate prvý raz, kliknete na Sign Me Up (zaregistruj ma) a na nasledujúcej stránke úplne hore zvolíte ”non-USA sign up form" (formulár pre obyvateľov iných krajín ako USA). Zjaví sa vám stránka, na ktorej vyplníte najskôr požadované meno e-mailovej schránky (Yahoo ID) a heslo. Meno schránky, takzvaný ”login", je to, čo bude v názve schránky vľavo od zavináča. Mená ako jano či superman sú už dávno rozobraté, môžete teda zvoliť napríklad formu ”prvépísmenomena+priezvisko" alebo ”meno_priezvisko" (okrem písmen a číslic je možné použiť len podčiarkovník). Týmto menom a heslom sa budete zároveň neskôr prihlasovať do schránky. Heslo by malo mať najmenej osem znakov, ak vám záleží na tom, aby nikto nemohol čítať vašu poštu, nevoľte ako heslo meno vášho partnera, psa ani rodnej viesky. Ideálne je použiť slovo, ktoré sa nenachádza v bežných slovníkoch, optimálne by malo obsahovať písmená aj číslice. Heslo si zapíšte, nie však do súboru uloženého na serveri vo vašej firme. (Odporúčame nezapisovať heslá ani do dokumentu vo Worde či Exceli, ktorý je ”chránený" heslom. Chránený je len pred vašou sekretárkou, ale nie pred človekom, ktorý si dokáže stiahnuť z adresy security.lgg.ru/psw/crack.html špeciálny program a s jeho pomocou za pár sekúnd váš ”zašifrovaný" dokument odtajniť.)
Namiesto napísaného hesla sa zjavia vo formulári hviezdičky (keby vám niekto pozeral cez plece), musíte ho preto napísať dvakrát pod seba, aby sa vylúčil preklep.
V ďalšej časti vyplníte otázku, ktorú vám Yahoo položí, ak zabudnete heslo. Pre tento prípad musíte vyplniť aj e-mailovú adresu, na ktorú bude zabudnuté heslo poslané. Ak ešte žiadnu inú nemáte, čo je dosť pravdepodobné, skúste požiadať známeho, aby ste mohli použiť jeho schránku. Ak nemáte takúto možnosť, vyplňte adresu vymyslenú (napríklad vymyslena@adresa.sk) - ak však zabudnete heslo, už sa k schránke nedostanete.
Vyplniť musíte aj vaše osobné údaje - meno a priezvisko, krajinu, povolanie či pohlavie. Vlastne nemusíte. Meno a priezvisko sa bude objavovať na vašich e-mailoch, takže by bolo smiešne odosielať poštu pod značkou ”Meno Nepoviem", ale pri ostatných údajoch NIKTO nikdy nezistí, ak ich vyplníte náhodne a nesprávne. Táto rada sa týka najmä menej známych serverov ako Yahoo, ktoré požadujú vyplniť aj poštovú adresu či dokonca telefónne číslo. Tie by mohli byť neskôr rôznym spôsobom zneužité, preto si radšej podobné údaje vymýšľajte - s výnimkou prípadov, keď skutočne chcete, aby vám zo stránky na poštovú adresu niečo poslali.
Keď vyplníte všetky údaje, kliknete na tlačidlo na konci stránky a registrácia je dokončená - ocitli ste sa vo vlastnom mailboxe (poštovej schránke). V Inboxe, po našom ”prijatej pošte", vás už čaká pozdrav od tvorcov stránky - môžete si ho prečítať, pokusne naň odpovedať (určite sa potešia ;-[) a vyskúšať si jednotlivé služby schránky. Všetky funkcie sa ovládajú intuitívne, novú správu vytvoríte stlačením ”Compose", na prišlé listy odpovedáte funkciou ”Reply", nie je tu skrátka nič, čo by vás mohlo prekvapiť. Ak si náhodou neviete dať s niečím rady, použite Help.
Keď vás zábavky so schránkou začnú už nudiť, nezabudnite sa odhlásiť - stlačte sign out, log out alebo niečo podobné ;-).
Keď budete chcieť v zahraničí použiť e-mail, stačí znova zájsť na adresu mail.yahoo.com, do pripravených dvoch okienok vyplniť meno (login) a heslo, a hneď sa ocitnete znova vo vašej pošte.
E-mailových adries si navyše môžete vytvoriť ľubovoľné množstvo, napríklad pod rôznymi menami. Pri príprave textu do tejto knihy sme napríklad v priebehu desiatich minút vytvorili tri pokusné e-mailové schránky (kniha@yahoo.com, cestinet@yahoo.com a cestinet2@yahoo.com). Tie budú s najväčšou pravdepodobnosťou funkčné niekoľko mesiacov, kým systémový ”čistič" nezistí, že schránky nik nepoužíva a nezmaže ich.
Na ”niekoľko mesiacov" sa však radšej nespoliehajte, a ak chcete vašu schránku v budúcnosti používať, je dobré poslať do nej z času na čas nejakú pokusnú správu a z času na čas sa na svoje konto prihlásiť a pokusnú správu si prečítať.
Okrem Yahoo si môžete vybrať aj z mnohých ďalších serverov, napríklad na www.mail.com získate spomínanú atraktívnu doménu @vašaprofesia.com. Okrem toho tu môžete nastaviť automatické posielanie prichádzajúcich e-mailov na inú adresu (forward). Je to výhodné v prípade, ak predpokladáte zmenu vašej hlavnej e-mailovej adresy (zmeníte školu alebo zamestnávateľa) - známym budete rozdávať vizitky s adresou peter@doctor.com a pri zmene zamestnávateľa povedzme z @nemocnica.sk na @marnica.sk len zmeníte nastavenie schránky peter@doctor.com.
Bezpečnostné upozornenie na záver: vytváranie nových e-mailových schránok môže byť silne návykové. Autor tohto textu ich napríklad používa niekoľko desiatok, napríklad slovak@i.am, kvas@iname.com, tbella@hotmail.com, spam@miesto.sk, bizaro@mail.ru, 7bella@fphil.uniba.sk, bizaro@miesto.sk a dokonca dunco@dog.com... Buďte opatrní.


Autor/zdroj: Tomáš Bella
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.02.2001