• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    27.05 € (814.91 Sk)
  • Prenájom áut

Ako s peniazmi na cesty - Hotovosť

Hotovosť je najbežnejšou formou platidla bežných výdajov prakticky vo všetkých častiach sveta. Menu krajiny, do ktorej cestujete, je vhodné, vďaka výhodnosti kurzu, zameniť už doma, resp. pred vstupom do tej ktorej krajiny.

Je najbežnejšou formou platidla bežných výdajov prakticky vo všetkých častiach sveta. Menu krajiny, do ktorej cestujete, je vhodné, vďaka výhodnosti kurzu, zameniť už doma, resp. pred vstupom do tej ktorej krajiny.
Prepočet najvýhodnejšieho kurzu nájdete na stránke Prepočet nákupu valút a devíz - Finance.sk
Zavedenie bankoviek eura do bežného platobného styku od v roku 2002 vyrieši otázku, aké peniaze si vziať na cesty do štátov Európskej únie, v dnešných dňoch je pri hotovosti lepšie odhadnúť akú čiastku miniete v tej ktorej krajine a zmeniť si do príslušnej meny iba potrebný obnos. Toto však platí len pre krajiny vyspelé.
Pre krajiny tretieho sveta, ktorých meny sa znehodnocujú prakticky každým dňom je naopak výhodnejšie mať valutu v tvrdej mene (jednoznačne najlepšie sú americké doláre). Výhodné je so sebou si vziať bankovky malých nominálnych hodnôt dolára, ktoré netreba meniť a možno nimi priamo platiť. V treťom svete je lepšie mať dolárové bankovky, ktoré boli emitované posledných 5 rokov, pretože domáci sa často obávajú brať bankovky starších emisií a taktiež ošúchané peniaze.
Čo sa týka bezpečnosti, je hotovosť je jednoznačne najohrozenejšou formou peňazí na cestách. Stratu alebo krádež hotovosti poisťovne nekryjú.
V krajinách, ktorých mena nie je voľne zmeniteľná sa snažte nemeniť veľa peňazí naraz, ale meňte ich postupne, aby ste sa tesne pred odchodom neocitli s gučou domácej meny vo vrecku. Mimo územia rozvojovej krajiny je domáca mena prakticky nezmeniteľná, takže riešením sú veksláci, ktorí sa vyskytujú skoro na každom hraničnom prechode, alebo nákup suvenírov.
V krajinách s regulovanou valutovou výmenou na spätnú výmenu meny na všeobecne akceptované valuty často potrebujete doklad o výmene valuty, a preto si takéto doklady radšej odkladajte.
Ak sa rozhodnete meniť na čiernom trhu, vyberte si radšej neoficiálnu zmenáreň v obchode ako pouličného veksláka. Aj keď je neoficiálny kurz niekedy vyšší ako bankový, radšej zvážte riziko čierneho trhu. Ak ste nútený meniť na ulici, meňte radšej viacerí a peniaze nedávajte z ruky, kým si poriadne neprepočítate bankovky, ktoré dostávate. Neprijímajte poškodené bankovky. Ak chcete výdavok v dolároch dajte pozor, aby ste nedostali falošnú alebo roztrhanú bankovku. Aj keď je veksláctvo polooficiálna živnosť vo väčšine krajín (v Lime dokonca veksláci nosia reklamné vesty s obrovským znakom dolára a niektorí sedia na ulici za malými stolíkmi), radšej sa vyhnite pouličnému meneniu peňazí rovno pred nosom strážcu poriadku.


Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: 02.07.2002