Afganistan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Afganistan sa radí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Územie sa zmietalo vo vojnových konfliktoch od ruskej invázie (1979) cez diktátorský režim až po dnešnú kontrolu spojeneckými vojskami západných veľmocí. Situácia v Afganistane sa pomaly stabilizuje a s ňou prichádzajú i bezpečnejšie možnosti jej znovuobjavenia.

Kábul je hlavným mestom Afganistanu už od roku 1776. Nanešťastie, mnoho štvrtí (prevažne v západnej časti mesta) padlo za obeť početným vojnovým roztržkám. Dnes v Kábule opäť postupne vyrastajú vysoké stavby, ktoré boli v nedávnej minulosti terčom bombových útokov a centrom bojov proti terorizmu.

Za pozretie stoja piknikový park s kúpaliskom (Baburove záhrady), ktorého súčasťou je i Baburova hrobka či zoologická záhrada.

Zhruba 9 km od ožívajúcej kapitoly sa rozkladá jazerný dištrikt Qargha – centrum vodných športov.

Mesto Herat (západný Afganistan) sa rozvinulo na obchodnej ceste s Iránom. Jeho obyvatelia sú k cudzincom priateľskí a pohostinní. S veľkou pravdepodobnosťou budete jedinými turistami v oblasti, ale to neznamená, že Herat nemá čo ponúknuť, naopak: Piatková mešita má viac ako 800 rokov a jej prekrásne minarety dominujú starému mestu.

Na kopci nad západným cípom mesta sa rozkladá Citadela, ktorá bola znovu otvorená pre verejnosť, potom ako dlhé roky zastrešovala muničný sklad.

Asi 2 km odtiaľto leží Musalla. Zo známeho komplexu mešít dnes stojí už len jediný minaret, ktorý je pamiatkou na Gowhara Shada – zakladateľa Musally.

Okolie mesta je doslova nabité starými mešitami a hrobkami zasedenými do púštnej krajiny.

Bamiyan je jednou z najväčších atrakcií v Afganistane. Vysoké kamenné sochy Budhov boli zničené Talibanom, ale i napriek tomu sa Bamiyan považuje za najkrajší región krajiny.

Neďaleko nájdete 5 tyrkysových jazier (Band-e Amir), ktoré sú spolu s okolitou skalnou krajinou považované za perly Afganistanu.

Mnoho ďalších historických a prírodných pamiatok je roztrúsených po celej krajine, ktorá sa, dúfajme, čoskoro spamätá z dlhodobého chaosu a otvorí dokorán pomyselné dvere k týmto pokladom.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...