• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Letenky - Pojmy v leteckej doprave

Kúpa jednosmernej letenky
Kalkulácia a rezervácia letenky
Cesta ekonomickou triedou
Letiskové poplatky
Minimálny pobyt
Maximálny pobyt
Tarifné triedy
Čakacia listina
Skupinové zľavy

S jednosmernou letenkou môže vycestovať do zahraničia (do väčšiny krajín) len taká osoba, ktorá:
 • má povolenie na trvalý pobyt v danej krajine
 • má povolenie na prechodný pobyt v danej krajine
 • je držiteľom takého typu víza ktoré jej povoľuje ostať v krajine viac ako jeden rok (študentské, pracovne)
dôležitou poznámkou je i fakt, že VO VAČŠINE PRÍPADOV je cena jednosmernej letenky DRAHŠIA ako cena najlacnejšej spiatočnej letenky. Výnimkou sú mládežníci (do 25 rokov) kde môže byť cena jednosmernej letenky cca 50% z ceny spiatočnej.

Ceny voľných leteniek sa kontinuálne menia podľa obsadenosti spojov, preto sa cena nedá garantovať bez rezervácie. Cena oznámená zákazníkovi bez rezervácie, je len orientačná

Ceny leteniek sú najlacnejšie v ekonomickej triede. Ekonomická trieda je však viazaná minimálnym pobytom - obyčajne víkendom - teda nocou zo soboty na nedeľu. Ak Vaša cesta nespĺňa túto podmienku, do väčšiny destinácií je nutné letieť obchodnou - business triedou, či si to želáte alebo nie. Táto má síce oveľa kvalitnejší servis aj väcšie pohodlie ako trieda ekonomická, ale je aj o dvoj- až trojnásobok drahšia.

Letiskové poplatky sú poplatky stanovené štátom alebo mestom, v ktorom sa nachádza letisko, z ktorého odlietate alebo cez ktoré prestupujete - teda tranzitujete. Tieto poplatky sa môžu počas celého roka meniť, preto sa uvádza samostatne cena letenky a samostatne letiskové poplatky. Letiskové poplatky sa pohybujú vo výške od cca 600,- Sk do niektorých ázijských krajín až do výšky 3500,- Sk pri letoch do USA. Samozrejme zase záleží aj od leteckých spoločností a letísk, na ktorých, na ceste do svojej cieľovej stanice, prestupujete.

Minimálny pobyt, je najnevyhnutnejší čas strávený v mieste pobytu. Väčšinou to je víkend (Sunday rule), čo znamená, že klient musí prespať minimálne jednu noc zo soboty na nedeľu v cieľovom meste (destinácii). Minimálny pobyt však môže byt určený aj inak, napríklad 3 dňami, alebo 7 dňami.

Maximálny pobyt je maximálny čas strávený v destinácii. Cena letenky spravidla úmerne stúpa aj s dĺžkou pobytu. Teda trojmesačná letenka bude lacnejšia ako letenka ročná. Ak sú povolené dátumové zmeny rezervácie na spiatočný let, tieto môžu byť zmenené len v rámci uvedeného maximálneho pobytu. Ak napríklad odlietate 15.januára 2001, návrat máte stanovený na 1. februára 2001 a maximálna dĺžka pobytu je stanovená na 1. mesiac, nie je možné zmeniť letenku na návrat po 15. februári.

Cenu leteniek ovplyvňujú najmä rezervačné triedy, ktorých je viac. Lietadlo je vlastne rozdelené na tri časti - 1. trieda (first class) = jedna rezervačná trieda, obchodná trieda (business class) = spravidla jedna alebo dve rezervačné triedy a ekonomická trieda (economy class) = niekedy až 10 rezervačných tried. Každá rezervačná trieda má vyčlenený určitý počet miest v lietadle a len k jednej z nich patrí cena, ktorá je najlacnejšia (väčšinou uverejňovaná v inzerátoch). Táto trieda má teda striktne obmedzený počet miest. Keď sa tento limit naplní, zostáva, v prípade, že musíte naozaj odletieť na tento let, letieť vo vyššej rezervačnej triede, ktorá je síce tiež ekonomická, ale je to už rezervačná trieda vyššia a je už drahšia, nakoľko povoľuje napr. dlhší maximálny pobyt, zmenu spiatočného letu apod. Bohužiaľ tu už nepomôže, ani keď vo všetkom ostatnom splníte podmienky platné pre najlacnejšiu rezervačnú triedu. Ak nie ste časovo viazaný a chcete ušetrit, stačí posunúť cestovanie na datum, kedy je let voľný v najnižšej rezervačnej triede.

Existuje možnosť dať Vašu rezerváciu miesta v lietadle na tzv. "čakaciu listinu" alebo odborne WAITLIST, ale v tomto prípade Vám nemôžeme zaručiť, kedy a či naozaj sa miesto potvrdí, navyše keď je to v najnižšej rezervačnej triede. Sú letecké spoločnosti, ktoré majú čakaciu listinu až od vyššej rezervačnej triedy, teda pokiaľ je tá nižšia rezervačná trieda už plná, nemôžeme Vašu rezerváciu už ani dať na čakaciu listinu...

V prípade, že sa Vás rozhodlo cestovať viac ako desať môžeme Vám na vyžiadanie ponúknuť špeciálnu skupinovú cenu! Pri skupinových rezerváciách nepotrebujeme presné mená klientov, stačí nám očakávaný počet klientov, želaný dátum odletu, želaný dátum príletu a trasa. Skupinové rezervácie tvoria v rezerváciách výnimku a je v nich možné meniť mená až do chvíle, kedy budú vystavené letenky.

Tento text vznikol v spolupráci so špecializovanou leteckou agentúrou ITC Travel.