Západné Tatry (horstvo) - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Tatranský národný park
Vyhlásený: 1948

Výmera: 74 111 ha (ochranné pásmo 36 574 ha)

Biosférická rezervácia Tatry Vyhlásená: 1993

Geomorfologický celok: Tatry, Podtatranská kotlina, Podtatranská brázda

Okresy: Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Tvrdošín

Vila Zorka, 059 60 Tatranská Lomnica

Informačné strediská: Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso, Zverovka, Tatranská Javorina

Tatranský národný park je najstarším národným parkom Slovenska. Tvorí ho najvyššia horská skupina v karpatskom oblúku s najvyšším vrcholom - Gerlachovským štítom (2655 m n.m.). Člení sa na 2 základné podcelky - Východné Tatry (Vysoké a Belianske Tatry) a Západné Tatry.

Zložitú geologickú stavbu Tatier tvorí sústava početných predvrchnokriedových tektonických jednotiek zaraďovaných k tatriku, fatriku (veporiku) a hroniku. Na tvorbe reliéfu sa v dávnych dobách podieľali aj ľadovce, ktoré vymodelovali ľadovcové doliny so širokými kotlami. Ich eróznou a akumulačnou činnosťou boli vytvorené mohutné morény s hradenými jazerami (Štrbské pleso), ale i plesá v karoch či panvách. Najväčšie a najhlbšie z tatranských plies je Veľké Hincovo pleso v nadmorskej výške 1946 m, s rozlohou 20 ha a hĺbkou 53 m. Na vápencové časti Tatier sú viazané krasové javy ako sú priepasti, škrapy a jaskyne. Z početných jaskýň je sprístupnená len Belianska jaskyňa (dĺžka 1752 m). Z vodopádov je najvyšší Kmeťov vodopád, nachádzajúci sa v doline Nefcerka.

Takmer 2/3 územia národného parku pokrývajú lesy, prevažne smrekové a jedľovo-smrekové. Dominantnou drevinou je smrek obyčajný, výrazný je tu výskyt borovice lesnej a limbovej, smrekovca opadavého a kosodreviny. Menšie zastúpenie majú listnaté lesy - bučiny a javoriny, ktoré sa vyskytujú najmä v Belianskych Tatrách.



Zdroj informácií: Slovenská agentúra pre životné prostredie.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Žilina
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bytča
Nachádza sa na severe Nízkych Tatier v Liptovskom krase. Jej neveľké priestory sú bohto zdobené sklovito priehľadnými a voskovožltými kvapľami. Charakteristické sú excentricky rastúce stalaktity. Prevádzkový okruh je 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Liptovský Mikuláš
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice