Zámok Bojnice - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Bojnický zámok sa nachádza v kúpeľoch Bojnice, pri meste Prievidza, v oblasti Horná Nitra. Je jedným z najstarších a najvýznamnejších zámkov na Slovensku a  zároveň patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty našej krajiny, ktorý vyhľadávajú návštevníci z celého sveta. 


 


Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 a nachádza sa v listine zoborského opátstva.Koncom 13. storočia sa zámku zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321. Po Matúšovi Čákovi sa v Bojniciach v 14. a 15. storočí vystriedalo mnoho majiteľov. Posledný bol gróf Ján František Pálffy, bol významným súkromným zberateľom. Zámok dal gróf prestavať podľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire. Rozsiahla neogotická prestavba sa uskutočnila v priebehu rokov 1889 - 1910 a zmenila hrad na čarokrásny zámok.


 


V roku 1950 vzniklo na zámku múzeum. Expozície prezentujú interiéry zámku dokumentujúce bývanie šľachty v uplynulých storočiach. Vzácne sú turecké tapety v Orientálnom salóne, bojnický oltár ako aj strop v Zlatej sále. Súčasťou expozície je aj jaskyňa, ktorá leží pod zámkom. Zaujímavé je však aj okolie zámku: kúpele Bojnice, zoologická záhrada - jedna z najväčších na Slovensku, alebo Strážovské vrchy, ktoré sú ideálne pre dovolenku. V okolí je možné nájsť aj veľké množstvo ubytovacích zariadení, vďaka ktorým si tento kraj vychutnáte viacero dní a vaše telo pri tom môže relaxovať.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bojnice
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov