• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Z Ottawy sa vám nebude chcieť odísť

Avšak spoznať mesto, zvyky severoamerického kontinentu pretransformovaného do života obyvateľov Ottawy, prežiť neopakovateľné zážitky z najrôznejších festivalov, atrakcií a kultúrnych podujatí, môžete i tak, keď sa do Ottawy vyberiete počas ktoréhokoľvek ročného obdobia.

Asi málokto z turistov ma možnosť zostať v Ottawe v provincii Ontario, hlavnom meste Kanady, počas celého roka.

Avšak spoznať mesto, zvyky severoamerického kontinentu pretransformovaného do života obyvateľov Ottawy, prežiť neopakovateľné zážitky z najrôznejších festivalov, atrakcií a kultúrnych podujatí, môžete i tak, keď sa do Ottawy vyberiete počas ktoréhokoľvek ročného obdobia.

Aby ste využili čas čo najlepšie a videli čo najviac, prijmite moje pozvanie na výlet do mesta, ktoré svoje meno získalo od indiánskeho kmeňa, čo sa tu pôvodne v minulosti usídlil. OTTAWA v preklade z indiánskeho jazyka znamená - ľudia.

SMER OTTAWA
Naschvál som začala pozmeneným názvom svetoznámeho televízneho seriálu SMER JUH, ktorý divákom na celom svete predstavil osobnosť člena Kráľovskej kanadskej horskej polície (skratka RCMP) Bentona Frasera. Červena uniforma je maskotom - "poznávacou značkou" Kanady, pochopiteľne okrem červeného javorového listu na kanadskej zástave.

Červená unifoma členov polície a stráž vládnych budov, kanadské listy či už na zástavách, ktoré sú snáď na každej z ottavských budov alebo na javorových stromoch, sú každodenným spoločníkom pri potulkách kanadskou metropolou.

NEDÁTE SI DONUTS?
Prehliadku začnem netradične. Nielen v Ottawe, ale v celej Kanade je totiž verejným tajomstvom, že políciu nájdete na jednom mieste, a to v TIM HORTONS. Tim Hortons je sieť moderne vybavených fast food reštaurácií na spôsob Mc-Donalds’. Líši sa však ponúkaným jedlom - sladkosťami, koláčmi a šiškami donuts. Natíska sa otázka či kanadská polícia je naozaj taká maškrtná. Možno áno, možno nie. Avšak jedno je pravdou, že ponúkaný sortiment v Tim Hortons je pre políciu zadarmo. Len dodávam, že posedenie v príjemnom prostredí počas prehliadky mesta pri čerstvých donuts, padne všetkým vhod. A donuts chutia výborne.

CESTA BALÓNOM
Obloha počas známeho balónového festivalu sa dostane do pozornosti snáď všetkým - domácim i turistom. Je plná pestrofarebných veľkých balónov vznášajúcich sa od skorého rána do momentu, keď začne nad hlavným mestom zapadať slnko. Nečudo. V období od 1. do 4. septembra na oblohe možno obdivovať davci môžu vidieť celú prípravu až do momentu, keď balón vzlietne. Obloha potom patrí iba farebným balónom. Kanadské javorové listy, postava kanadskej polície RCMP - známeho hrdinu TV seriálu Smer juh, Socha slobody, zvieratá, kvetiny, draci či iné postavičky zo sveta rozprávok.

Festival má niekoľkoročnú tradíciu. Jeho začiatky sa datujú do roku 1988, kedy na oblohu vzlietlo 48 balónov. V roku 1993 už počet balónov stúpol na 150 - a zaujímavé boli ich tvary: Mickey Mouse, či hrdinovia iných seriálov ako Smurf či najrozličnejší draci. Dnes sa festival dostal na 5. miesto svetového rebríčka vďaka veľkej účasti súťažiacich. A čo si zástupcovia ôsmich rozličných krajín sveta pripravili? Zaujímavosťou je balón v tvare obrovskej zelenej žaby, balón v tvare novín, či obvyklá a už nie neznáma hlava Sochy slobody.

Takto netradične sa začína v Ottawe najfarebnejšie ročné obdobie. Jeseň. Rozsiahle lesy a parky obkolesujúce Ottawu zrazu zmenia farbu. Maliarka príroda so svojou paletou nešetrí. Červená, oranžová, žltá, zlatistá. Indiánske leto trvá niekoľko mesiacov, kedy vládu nad krajinou zoberie do rúk pani Zima. Ale to bude až neskôr.

ROZLÚČKA
Ottawa počas štyroch ročných období je nevyčerpateľným prameňom zábavy, zážitkov, spoznávania a atrakcií či už moderného, alebo indiánskeho sveta. Nech navštívite Ottawu v ktoromkoľvek období, jedno bude rovnaké. Na záver sa vám nebude chcieť odísť.

Andrea KolpaskáTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.08.2002