• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    7.32 € (220.52 Sk)
  • Prenájom áut

Vystrč palec a cestuj svetom!
4. časť: Ako vyzerá a ako sa správa vzorný stopár 2/2

Ako máme vyzerať, to už vieme, tentokrát sa viac zameriame na správanie vzorného stopára.


V aute je stopár hosť, treba sa teda správať ako na návšteve...až na malú výnimku - nevyzúvajte sa, prosím. Arómou zo zapotených nôh by sa všetko mohlo pokaziť. Sú vodiči, ktorí berú stopárov preto, lebo si chcú pokecať. Slušnosť káže, aby ste si s nimi teda pokecali. Možno stačí iba počúvať a súhlasne prikyvovať. Keď sa vypytuje, tak odpovedajte, prípadne si aj vymýšľajte, ak vám to vyhovuje viac. V zahraničí sa zrejme budú pýtať na politickú situáciu u nás a samozrejme také základné veci, ako napríklad či študujete a čo, prípadne kde pracujete a čo robíte. Pokiaľ nie je vodič zhovorčivý, vy sa radšej tiež príliš nevypytujte - nemusí to totiž byť ten typ, čo berie stopárov kvôli pokecu , ale naopak - trebárs nemá chuť vykladať vám o svojej neúspešnej kariére a kríze v manželstve. Ozaj, ak cestujete v zahraničí, radšej sa s kamošom či frajerkou medzi sebou nerozprávajte v slovenčine. Je to voči vodičovi nezdvorilé a tiež ho môžete znervózniť, lebo nevie, či na neho nechystáte nejakú kulehu.

Cigaretu si zapáľte iba vtedy, ak vás ponúkne sám vodič; ak sám práve fajčí, spýtajte sa, či si môžete tiež zapáliť. Taktiež, v aute radšej nejedzte: kto by chcel trpieť, či mu nejaký smrad stopársky nezašpiní poťahy omrvinkami z čokoládových napolitánok alebo maslového chleba so salámou?
Keď to tak zhrniem, jednoducho sa vžite do situácie vodiča a správajte sa podľa toho. Platí tu staré známe: "Nerob druhým to, čo nechceš aby robili oni Tebe," - vlastne ešte viac než to, lebo aj keď vám možno špinaví ľudia neprekážajú, niekomu inému to môže vadiť až príliš.

Aby som nezabudol, existuje aj akási stopárska etiketa. Platí v nej: "Kto prv príde, ten skôr berie," takže ak na vašom novom mieste už ktosi stojí, postavte sa za neho (alebo na koniec radu, pokiaľ je tam viac stopárov). Veru tak, stojí sa v rade, podobne ako na pošte, pričom ten vpredu je najbližšie k prichádzajúcim autám a posledný sa pre zmenu môže utešovať, že o pár metrov je bližšie k cieľu ako ostatní. Stopári, čo nepatria k sebe, by mali dodržiavať dostatočnú vzdialenosť, aby to vodiča nemiatlo. Ak ten je ochotný zobrať len jedného a videl by stopujúcu dvojicu, zrejme by nezastavil. Nechcem tým však naznačovať, že stopári by sa spolu nemali baviť a nebodaj po sebe škaredo zazerať. Je úplne logické, že keď príde stopár na nové miesto a tam už stojí iný, pozdraví ho, spýta sa ako dlho už čaká, kam ide, prípadne odkiaľ je, či nedá cigaretu a pod. Aj keď sú si stopári v podstate konkurentmi, mali by k sebe byť priateľskí. Prečo nie?

Prečítajte si predchádzajúce kapitoly:
Úvod
1. časť: Výhody a nevýhody autostopu
2. časť: Čo mať so sebou (výbava na cesty)
3. časť: Ako vyzerá a ako sa správa vzorný stopár 1/2


Autor/zdroj: nooby
Text bol naposledy zmenený dňa: 13.06.2002