Vysoké Tatry (horstvo) - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Vysoké Tatry ako mesto má iný charakter ako ostatné mestá Slovenska. Administratívne zastrešuje všetky tatranské sídla a osady vo Vysokých Tatrách. To znamená, že sa skladá z 15 osád, z ktorých najvýchodnejšiu – Tatranskú Kotlinu od najzápadnejšej – Podbanského vzdušnou čiarou delí od seba približne 32 km.

Podbanské (940 m n. m.) – Pôvodne banícka, neskôr pastierska osada, sa v druhej polovici 20. storočia začala rozvíjať ako centrum turizmu. Má výborné spojenie na ďiaľnicu, poskytuje štandardné možnosti ubytovania a stravovania.

Štrbské Pleso (1 350 m n. m.) – Najvyššie položená osada, pôvodne sústredená okolo druhého najväčšieho plesa (cca 19,76 ha) na slovenskej strane Vysokých Tatier. Od svojho vzniku je turistickým strediskom s vybavenosťou pre rekreačný a vrcholový šport. Roku 1896 vystavili unikátnu ozubnicovú železnicu Štrba – Štrbské Pleso, ktorá mala dĺžku 4,74 km a prevýšenie 421m. Ďalší veľký rozvojosady je spojený s Majstrovstvami sveta v roku 1970, kedy bola celá oblasť poznačená výstavbou športového areálu FIS v Mlynickej doline, veľkokapacitných hotelov a dopravného terminálu so záchytným parkoviskom.

Vyšné Hágy(1 100 m n. m.) – Vybudovaním donedávna najväčšieho ústavu pre liečenie respiračných chorôb v strednej Európe, sa turistický charakter osady zmenil na liečebný. Vybavenie liečebne umožnuje vykonávať aj náročné chirurgické zákroky a operácie a rovíjať vedeckú činnosť. Osada Vyšné Hágy je verejnosti známa nielen ako kúpele, ale aj ako dejisko medzinárodného volejbalového turnaj o Pohár SNP.

Nová Polianka (1 040 m n. m.) – Najmladšia tatranská osada, ktorá vznikla popri vojenskom liečebnom ústave roku 1956. V blízkosti osady sa nachádza lokalilta Danielov dom, jedno z centier ochrany prírody.

Tatranská Polianka (1 005 m n. m.) – Osada leží pod najvyšším štítom Vysokých Tatier – Gerlachovským (2 665 m). Má významnú funkciu pri liečení respiračných chorôb.

Tatranské Zruby (1 000 m n. m.) – Pôvodne vojenská základňa, dnes slúži na liečebné účely pre príslušníkov armády.

Nový Smokovec (995 m n. m.) – Prvá liečebná osada, ktorá slúžila pacientom aj v zimnom období. Je východiskovou osadou pre túry do dolín.

Starý Smokovec (990 m n. m.) – Je najstaršou tatranskou osadou ležiacou pod Slavkovským štítom. Niekdajší majiteľ pozemkov, bijacovský gróf Štefan Csáky, tu roku 1793 postavil poľovnícky domček. O štyri roky neskôr tu dal postaviť tri drevené ubytovne a kaplnku, ktoré mali slúžiť návštevníkom Tatier. O sprístupnenie Starého Smokovca širokej verejnosti sa pričinil Juraj Rainer, ktorý tu postavil nový hostince a ďalšie ubytovne v zruboch. V jednej z týchto stavieb zriadil vodoliečbu podľa systému V. Priessnitza, ktorá bola prvá svojho druhu v Uhorsku. Jedna z týchto budov stojí dodnes a nazýva sa vila Flóra. Dnes je Starý Smokovec administratívnym centrom Vysokých Tatier, sídlia tu úrady, Tatranská horská služba, hotely, obchodná sieť a všetky zariadenia pre návštevníkov. Je významným turistickým východiskovým miestom.

Horný Smokovec (955 m n. m.) – Osada je východiskom pre turistiku s radom penziónov a malých zotavovní.

Dolný Smokovec (890 m n. m.) – Najväčšie tatranské stredisko liečby respiračných chorôb, zamerané na liečbu detí.

Tatranská Lesná (915 m n. m.) – Osadu tvoria penzióny, z ktorých najväčší sa stal miestom medzinárodnej detskej rekreácie.

Tatranská Lomnica (850 m n. m.) – Najväčšia tatranská osada pod Lomnickým štítom na ktorý z nej vedie lanová dráha. Je turistickým centrom so všetkým vybavením a dobrým dopravným spojením. Slúži turistom pre letnú a najmä zimnú rekreáciu.

Tatranské Matliare (885 m n. m.) – Pôvodne pastierska osada, dnes osada sanatórií a rekreačných zariadení.

Kežmarské Žľaby (902 m n. m.) – Bývalá turistická základňa, neskôr využívaná ako ubytovňa lesných robotníkov, slúži dnes ako škola v prírode.

Tatranská Kotlina (760 m n. m.) – Vznikla rok po objavení Belianskej jaskyne (1881). Vybudovali tu štyri liečebné pavilóny, ktoré boli neskôr dobudované a rozšírené a slúžia dodnes na liečenie nešpecifických ochorení dýchacieho ústrojenstva. V jaskyni sa využíva aj speleoterapia.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Klimatické kúpele Nový Smokovec patria medzi tie klimatické liečebné miesta, ktoré majú v strednej Európe najstaršiu tradíciu. Nachádzajú sa vo vysokohorskom prostredí slovenských veľhôr Vysokých Tatier. Ako klimatické kúpele horského charakteru má Nový Smokovec ideálnu polohu na zalesnenom južnom svahu pri úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1010 m.
Téma: Kúpele