• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Vlastivedné múzeum - Trebišov

Vlastivedné múzeum v Trebišove rozvíja svoju špecializáciu na dejiny poľnohospodárstva, tokajského vinohradníctva a veterinárneho lekárstva, pričom zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu. Vzniklo r. 1954 v Sečovciach, v Trebišove pôsobí od r. 1981. Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť r. 1786 gróf I. Čáki v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič na spôsob francúzskych zámkov tohto obdobia. Koncom 30. rokoch 19. stor. kaštieľ zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v empírovo-neorenesančnom slohu a obklopila rozsiahlym parkom s pravidelnou francúzskou záhradou, fontánami a cudzokrajnými drevinami. V parku je aj neogotická hrobka rodiny Júliusa Andrášiho z r. 1893 a zrúcaniny nížinného vodného hradu Parič. z pol. 13. stor.

Zbierkový fond múzea tvorí 12 876 zbierkových premetov z histórie poľnohospodárstva, tokajského vinohradníctva, veterninárneho lekárstva, národopisu, histórie, archeológie a umenia. Z cennejších zbierok možno spomenúť parné oračky, historické traktory, stabilné spaľovacie motory, veľkovýrobné vinohradnícke lisy a pod.

Múzeum má štyri stále a tri tematické expozície.

Dejiny poľnohospodárstva na východnom Slovensku
(1987) dokumentuje vývoj poľnohospodárstva od neolitu až po súčasnosť. Osobitnú pozornosť si v nej zaslúžia archeologické nálezy z východného Slovenska (kamenná štiepaná industria, zásobnice, keramika, nástroje a predmety kultového života). Expozícia má tri samostatné tematické časti, ktoré sú umiestnené v iných objektoch a v exteriérovej časti muzeálneho areálu:

Expozícia parných oračiek (1985) dokumentuje lanovú orbu parnými oračkami firiem John Fowler a John Taufer (Leeds), ktoré sú inštalované v exteriéri v pracovnej polohe. Jedinečným exponátom je aj oračka od firmy Kemny Breslau z r. 1920.

Tematická Expozícia poľnohospodárskych strojov (1988) dokumentuje historické traktory (Fordson, Lanz Bulldog, Škoda, Zetor) a vývojový rad stabilných spaľovacích motorov /Deutz, Ing. Lorenz,

Bratři Paŕíkové, Bratŕí Smrčkové, Slávia/ ako aj ďaľšie mechanizačné prostriedky.

Tematická expozícia Vývoj mlatby na východnom Slovensku (1988) dokumentuje výmlat obilia a strukovín cepmi, dobytkom, mláťačkami poháňanými gepľom a mláťačkami bez vytriasadiel i s vytriasadlami. Zaujímavé sú aj čističky obilia - fukáre, rošty, triéry a pod.

Expozícia Tokajské vinohradníctvo na Slovensku (1989)

sa nachádza v suterénných priestoroch kaštieľa. Sleduje vývoj tokajského vinohradníctva od tatárskeho vpádu v 13. stor. až po súčasnosť. Obsahuje bohatý plošný i trojrozmerný dokumentačný materiál najmä

malovýrobné vretenové lisy a veľkovýrobné hydraulické lisy. Pozornosť si zaslúžia predmety z pivničného hospodárstva a nástroje na ošetrovanie viniča. Súčasťou prehliadky expozície je ponuka základných druhov tokajských vín od štátneho podniku TOKAJ

Slovenské Nové Mesto, ktorý je sponzorom expozície.

Expozícia Tradičné remeslá južného Zemplína (1992) dokumentuje vyše 500 zbierkových predmetov z kováčstva, kolárstva a povrazníctva. Popri hotových výrobkoch sa v expozícii ukazujú aj základné postupy pri výrobe povrazov, podkov a kolies.

Tradičné kroje a ich súčastí prezentuje novootvorená expozícia Ľudový odev Zemplína /1994/. Vyše 200 súčasťí zemplínskeho roľníckeho odevu prezentuje jeho vývoj od konca 19. stor. po 60. roky 20. stor.

Výsledky archeologických výskumov v Trebišovskom okrese múzeum prezentuje na rovnomennej výstave, ktorá zachytáva obdobie od mladšej doby kamennej až po stredovek.

Ostatné výstavné priestory múzea slúžia na realizáciu vlastných i prevzatých tematických výstav. V galerijných výstavných priestoroch múzea sa pravidelne uskutočňujú výstavy výtvarného umenia.

V klubových priestorch núzea, ktoré majú charakter tokajskej vinárne, je možné si objedneť posedenie s ochutnávkou tokajských vín. Skupinám návštevníkov múzeum poskytuje lektorské služby. Zabezpečuje predaj vlastných suvenírov (pohľadnica, leporelo), katalógov z výstav a pod.

Otváracie hodiny:
pondelok - piatok 7.30 - 16.00
nedeľa 14.00 - 17.00

Adresa/Kontakt
Vlastivedné múzeum
075 01 Trebišov, ul. M.R. Štefánika 257/61
tel. 056/6722 234 fax: 056/6727008


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 31.07.2002