Tunisko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
V hlavnom meste Tunise vás čaká nezabudnuteľný pohľad na kupole a minarety, starý život vedľa nového v dokonalej súhre, široké ulice lemované kaviarňami a stánkami s kvetinami. Nič sa nezmenilo. Na trhoviskách, ktoré hýria farbami stále obchodujú klenotníci, tkáči a voňavkári ako pred stáročiami.

V kľudnom múzeu Bardo si pozriete vôbec najkrajšiu zbierku rímskych mozaík živo zobrazujúcich 2000 rokov staré udalosti, akoby sa boli stali práve včera.

Malým vláčikom sa dostanete do najromantickejšieho miesta – KARTAGA. Nechala ho postaviť kráľovná Dido a Rimania ho potom zničili. Trosky vám budú rozprávať príbeh lásky, odvahy a zúfalstva.

Na samom kraji zeme, obrastená kvetinami, je SIDI BOU SAID, jedna z najkrajších dediniek pri Stredozemnom mori. Oslňujúce modrobiele kúpele ako cukríky, oblúkové dvere, balkóniky a mreže pozerajú do mora, ktoré iskrí, akoby horelo.

Pobrežná promenáda sa tiahne pozdĺž prekrásnych pláži ako na francúzskej riviére, predmestskými časťami La Marsa a Gammarthu na sever od mesta Bizerta.

BIZERTA bolo veľmi obľúbené letovisko v dobách Rimanov. Plinius dokonca popisuje, ako jazdil na skrotenom delfínovi. Mesto bolo postavené Féničanmi, potom kolonizované Španielmi a rozšírené Francúzmi. Pobrežie lemujú nádherné pláže.

Zelenajúca sa vlniaca krajina, zalesnené a rozkvitnuté kopce na obzore pri meste TABARKA vám budú pripomínať panenskú francúzsku Provence. Pozdĺž krytej pláže vedie cesta k ostrovu, na ktorého vrcholku sa týči taliansky hrad zo 16. Storočia. Pod ostrými a ako ihly špicatými skalami sa potápajú potápači pre červený korál. Toto nové letovisko, so štýlovými hotelmi, prístavom a golfovým ihriskom, je ako stvorené pre oddych.

V meste Hammamet sa už pre rokmi dbalo na zachovanie jeho pôvodného vzhľadu. Hammamet má tie najlepšie predpoklady, prečo sa stalo najstarším tuniským letoviskom: 8 km dlhá piesočná pláž do tvaru šable, štýlové hotely uprostred nádherných záhrad, všetky vodné športy, na ktoré si len spomeniete, moderné mestské centrum plné života a radovánok a po zotmení dostatok zábavy pre každého.

Na dvoch golfových ihriskách, zo ktorých je výhľad na letovisko a na pláž, sa odohrávajú medzinárodné súťaže.

Člnky pomaľované veselými farbami sú zakotvené u stien stavby z 15. Storočia nazývanej Kasbah. Odtiaľ je výhľad na úplne iný Hammamet – na staré mesto, bzučiaca hemžiace sa ako včelí úľ.

Na sever od mesta Hammamet sa rozkladá Cap Bon. Najúrodnejšia časť zeme, a letovisko NABEUL. Nezľaknite sa, ani keď predavač na jednom z najkrajších trhovísk s ťavami v Tunise ponúkne niektorému z turistov dvadsať tiav za jeho manželku – iba žartuje.

Nabeul je aj najväčším centrom hrnčiarstva, v ktorom nájdete milióny suvenírov. V blízkosti Dar Chaabane tešú remeselníci čipkové vzory do pieskovca. Cap Bon je ale hlavne jedna veľká záhrada: stromy v sadoch sú obťažkané pomarančmi a citrónmi a víno prúdi z 32 800 ha viníc.

Rimania sa chodili kúpať do kúpeľov KORBOUS. Otroci dreli v čudných kónických lomoch v EL HAOUARIA. Jedno z najlepšie zachovaných punských sídiel je roztrúsené po útesoch v KERKOUANE. Na kpci v hlučnom rybárskom prístave KELIBIA, z ktorého je teraz rozkvetajúce letovisko, postavili Španieli v 15. Storočí hrad.

Pravým letoviskom je SOUSSE, akýsi „Tunis nad Morom“ Okrem slnečných pláží, ktoré sa ako krídla rozprestierajú po oboch stranách, ponúka toto miesto množstvo zábavy.

Staré mesto a opevnený kláštor Ribat z 9 storočia obklopujú staroveké hradby. V týchto hradbách sú otvory, ktorými sa lial na útočníkov rozpálený olej. Z kopca zídete trhoviskom k námestí FarhatHached, cez ktoré prechádzajú vlaky a lode sa opatrne plavia okolo prístavu.

Autobusom sa za chvíľu dostanete do tuniského Puerto Banus, do EL KANTAQI. Najmodernejší komplex s golfovým ihriskom obomkýna prístav postavený v andalúzskom štýle. Môžete sa posadiť do jednej z kaviarní na šálku z pozorovať všetkých „nádherných ľudí“ na ich prepychových jachtách.

Tu sa začína oblasť Sahelu, „mora olív“. Viac ako 8 miliónov stromov – len si ich skúste spočítať! – stoja v radách ako vojaci.

MONASTIR, elegantné mesto s vlastným letiskom a krásnou prímorskou promenádou.

Zaoblená pláž je náhle ukončená ďalšou pevnosťou Ribat. Nepoznáte ju náhodou odniekiaľ? Bola použitá napríklad pri nakrúcaní filmu Monty Python a televízneho seriálu Ježiš Nazaretský.

Je dokonca možné, že sa tam pri vašej návšteve bude nakrúcať nejaký nový film, takže sa nečudujte, keď sa budete prechádzať Rímskou ríšou alebo biblickým Jeruzalémom. Stačí zájsť za roh a ste naspäť v 20. storočí: pred vami sa otvára pohľad na moderný prístav a golfové ihrisko.

Rodnou sestrou Monastiru je SKANES, royprestierajúci sa na zdanlivo nekonečnej, jemnučkým pieskom pokrytej pláni. Oproti tomu MAHDIA bola kedysi nedobytnou pevnosťou. Ako svätojánske mušky sa plavia v noci okolo pláže rybárske člnky s lampášikmi. Vo dne vysedávajú miestni muži pred kaviarňami na námestí a premiesťujú svoje stoličky podľa toho, ako sa pohybuje tieň. Mahdia je rýchlo sa rozrastajúcim prímorským letoviskom, ktoré čoskoro bude súperiť s ostatnými dobre zavedenými centrami u Stredozemného mora.


Ani nie hodinu jazdy od Sousse leží sväté mestečko KAIROUAN, jedno z najprestížnejších afrických centier islamu, opevnené stredovekými hradbami. Tienisté ulice skrývajú jeden z najviac strážených pokladov: kairouánske koberce.

Oázy, ako zelené odtlačky prstov uprostred púšte, sú mikrosvetmi, kde je tečúca voda cennejšia než zlato.

Najlepšie prístupná je oáza GABES, ktorej palmy sa skláňajú až ku Stredozemnému moru. Keď prechádzate kočiarom tiahnutým koňmi pod klenbou z palmových listov, stačí natiahnuť ruku a odtrhnúť si pomaranč alebo granátové jablko.

O krok bližšie k Sahare, chránená ružovými hradbami, sa nachádza oáza GAFSA. Na každej palme sa tu urodí asi 300 kg datlí.

Najprepychovejšou tuniskou oázou je TOZÉUR. Strapaté vlasy 200 000 datľovníkov, aj s „žiariacimi ďatľami“ (Deglat-el-Nour) pre gurmánov, pokrývajú plochu 1 000 ha.

NEFTA je nazývaná „oázou hojnosti“. Pod medovo zafarbenými domčekmi na vrcholku zostupujú nadol rozľahlé terasy pokryté palmami. Blízka oáza Chebika sa môže pochváliť peknou kaviarňou „Oáza“. Nefta je posledným miestom, kde sa dá nájsť luxusný hotel.
Ak pozorujete z jej terás svitanie, sníva sa vám, že ste práve svedkami zázraku. Muezzin volá k rannej modlitbe, mesto sa prebúdza, je počuť híkanie oslov a brechot psov a stále teplejšie slnko vás hladká po tvári...

Oáza CHEBIKA, rozkladajúca sa na hore, je jednou zo vzdialenejších skupín oáz: TAMERZA, balkón s výhľadom na Saharu, a MIDES, kde sa u vody tiesnia smädné palmy.

V miestach zvaných Chott, rozľahlých neúrodných soľných plytčinách nikdy nevzrástla ani jedna palma. Najväčší z nich, CHOTT EL JERID, má rozlohu 5 000 km2. Vedie tadiaľ cesta, z ktorej uvidíte oázy, ťavie karavany, i dedinky na obzorníku. Je to ale všetko fatamorgána.

Ale len okrem piesočnej jachty svišťiacej priamo k vám. El Jerid je v Tunise najväčším strediskom piesočného jachtárstva. Skúste si to. Dajú sa kormidlovať ako malé plachetničky a dosahujú rýchlosti až 64 km/h. Viete o niečom čudnejšom, čo sa dá robiť na ešte zvláštnejšom mieste?

Na žiadnej zo značiek v DOUZ nenájdete smerovku s nápisom „Sahara“, pretože to už nepotrebujete. Smerom na juh sa pred vami rozkladá púšť ako koberec na prahu zlatého oceánu. Douz je ospalé mesto s pieskovo zafarbenými domčekmi a prašnými cestami. Ale vždy v decembri, keď sa tu koná Saharský festival, mesto doslova vybuchuje. Zo všetkých kútov púšte sa zídu náčelníci kmeňov, aby sa zúčastnili prehliadok a dostihov tiav a predviedli svoje bojové a jazdecké umenie. Výrazom „folklór“ sa táto jedinečná životná skúsenosť nedá dostatočne vystihnúť.

Na východ od Douz je MATMATA. Tunajšia zem pokrytá krátermi sa stala ideálnym miestom pre nakrúcanie filmu Hviezdne vojny. Nazriete cez okraj jedného takého krátera a budete sa dívať niekomu do bytu. Matmata je dedina „jaskynných obyvateľov“. Jaskyne sú čisté a veľmi pohodlné. Zastavte sa v niektorom z tunajších jaskynných hotelov.

Existujú ešte čudnejšie obydlia... Keď sa vydáte na juh od Matmaty, smerom na TATAOUINE, dôjdete do drsnej skalnatej oblasti, kde vládnu opevnené citadely Ksar. Ich vnútrajškom prechádza labyrint navzájom prepojených „komôrok“ nazývaných „ghorfa“.

Berberská pevnosť CHENINI je tak strmá, že po uzučkých chodníčkoch, ktoré sú tu namiesto ulíc, prejde len jeden človek. Bola postavená roku 1143. Tu je domovom jaskyňa na útese.

V komôrkach včelieho úľa Ksar bol pôvodne sklad obilia. Niektoré boli až šesť poschodí vysoké a bolo v nich až 5 000 komôrok.

Z Ksar v MEDINE zostali len tri poschodia, ale v OULED SOLTANE ich je v prevádzke stále päť. V GUERMESSA sa na nás z útesu prevŕtaného komôrkami pozerajú tisíce očí. Najväčším sídlom je pevnosť v údolí, GHOUMRASSEN.

V niektorých komôrkach stále ešte žijú ľudia. V jednej, v Medenine, je teraz obchod so suvenýrmi. Niektoré boli prestavané na hotely. Skúste aspoň na jeden deň moderný komfort jaskyne.

Väčšina organizovaných zájazdov opúšťa hotely a vydáva sa do Sahary a iných izolovaných miest. Individuálni turisti môžu ísť autom a dostanú sa tak ešte ďalej, je ale treba rešpektovať určité pravidlá.

Odysseus pred 3 000 rokmi zvolil správne. Stroskotal so svojou posádkou na ostrove DJERBA. S pomocou čarodejného lotosu sa ocitli v snovom opojení a neželali si nič iného, iba leňošiť a odpočívať. Rovnaký názor má aj väčšina návštevníkov. Ostrov o rozlohe 520 km2, obklopený plážou, kde slnko hreje po celý rok, ponúka viac ako len jeden obvyklý druh zábavy: množstvo súťaží v golfe, široký výber vodných športov, vychádzky na ťavách, folklór, dokonca aj diskotéky.

Keď vyjdete z prepychovo zariadeného hotela, vrátite sa o kúštiček späť do minulosti.

V dedine pracujú hrnčiari, tkáči kobercov a remeselníci, ktorí zdobia striebro filigránom. Rybári lovia pomocou harpún a potápajú sa pre rôznych morských živočíchov. „Hlavné mesto“, HOUMT SOUK, je veľmi stiesnené a bezprostredné. Nemôžeme vám sľúbiť lotos, ale môžete ochutnať laghmi, datľové víno, o ktorom sa historici domnievajú, že bolo oným čarovným lekvárom, ktorého sa napil Odysseus.

Šesťkilometrová rímska cesta spojuje ostrov s mestom ZARZIS na pevnine, ktoré svojím tieňom chráni 500 000 paliem a 100 000 olivovníkov. Najsilnejším dojmom na vás zapôsobí belostný piesok v kontraste s modrým morom.

Siamské dvojičky – ostrovy KERKENAH – najlepšie utajené miesta v Tunise, sú pre pár šťastlivcov ideálnym útočište pred každodenným stresom 20. storočia. Na folklórnych festivaloch neprehliadnete mužov v skladaných bielych sukniach, hrajúcich na nástroj nazývaný zukra, ktorý sa ponáša na flautu. Návštevníci sú vítaní aj na miestnych pestrofarebných sobášoch.

Rybári vás zoberú na výlet člnkom, keď slnko zapadá za palmy a zalieva more zlatou žiarou.

Historické pamiatky
KARTAGO, jeden z najmocnejších súperov Ríma v Stredomorí, bolo založené roku 814 p.n.l. kráľovnou Dido a bolo zničené o šesť storočí neskôr po troch rokoch punských vojen, keď chcel Hannibal so svojími slonmi prejsť Alpy a poraziť rímske vojsko. Ostali iba trosky, ktoré stále pútajú pozornosť turistov: obetište, punský prístav, Antoniovy kúpele (2. st. p.n.l.), amfiteáter, kde sa každým rokom v júli a auguste koná medzinárodný hudobný a kultúrny festival.

DOUGGA, najzachovalejšie z rímskych sídiel, vládne vznešeno krajine ako ozajstná cisárovná. Mesto bolo postavené v 2. storočí z kameňa vo farbe karamelu na rozlohe 25 ha. Od divadla kráčate v stopách vážených a vznešených osobností až ku Kapitolu po ceste, v ktorej sú vytlačené ryhy od kočiarov. Stačí trocha fantázie a miesto zaplnia duchovia.

Fénický prístav UTICA, bol mocný už 1 000 rokov pred Douggou. V Dome s fontánou sú dlážky vydláždené ružovým, zeleným, krémovým a sivým mramorom a prekrásne mozaiky zobrazujú rybárov u svojich sietí, akoby to bolo dnes.

Podzemné vilky v BULLA REGIA ochraňovali svojich bohatých rímskych obyvateľov pred horúčavou. V kuchyni muselo byť naozaj horúco. Steny kuchyne v jednej vile sú ešte teraz začadené.

Koloseum v EL JEM, druhé najväčšie po rímskom, vyzerá ako zaťatá päsť uprostred olivových hájov. Bolo postavené roku 230 n.l. a jeho 40 m vysoké steny kedysi odrážali krik kresťanov, rev levov a posledné slová gladiátorov prenesené k cisárovi: „Idúci na smrť ťa zdraví!“

Za cisára Vespasiana bola roku 69 n.l. založená SBEITLA. Chrámy, víťazné oblúky a ulice žiaria na slnku ako zlaté. Jediný detail, značky vytesané kameníkom do dlažby, túto božskú scénu poľudšťuje.

Roku 670 n.l. bol na križovatke ciest karaván založený KAIROUAN, ktorého názov bol odvodený od slova „karavána“. O tomto posvätnom mieste, štvrtom svätom meste moslimov, sa hovorí, že kto ho navštívi sedemkrát, je to, akoby vykonal púť do Mekky. Zástupy veriacich zaplňujú modlitebnicu Veľkej mešity známou svojím početným stĺporadím. V Kairou-anu vrie život a zároveň z neho vyžaruje zbožnosť. Je to žijúca história.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Za poznaním Tuniska - Vzhľadom na veľmi dobrý štandard služieb,...