Tunisko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Nákupy
V Tunisku sa dá nájsť pre každého niečo. Či už za pevné ceny v supermarketoch, tak na rušných trhoviskách, ku ktorým neodmysliteľne patrí vyjednávanie ceny. Čo si môžete priviesť? Kaftan, kožené výrobky a parfémy z Tunisu, ozdobné vtáčie klietky zo Sidi Bou Said, hrnčiarske výrobky z Nabeulu, koberce a korenie z Kairouanu, rohože a „púštne ruže“ z Tozeuru, morské huby zo Sfaxu a z ostrova Djerba, šafrán z Douzu je najcennejším korením na svete, pretože z 5 tisíc rastlín sa získa necelých 30 g korenia. Doporučujeme odniesť si zakúpený tovar so sebou, aby ste sa vyhli dlhým dodacím lehotám. Tunisko sa môže pochváliť rozvinutým textilným priemyslom. Doporučujeme návštevu niektorého módneho salónu alebo butiku vo veľkých mestách, kde ceny za moderné a elegantné oblečenie budú pre Vás milým prekvapením.

Jedlo a nápoje
Vo väčšine hotelov a reštaurácií majú jedálne lístky vo francúzštine alebo v inom svetovom jazyku. Nájdete na nich známe európske jedlá i miestne špeciality. „Mechouia“ je šalát z rajčín nakrájaný na malé kocky, zo zelenej a červenej papriky, natvrdo uvarených vajíčok, tuniaka a kapary s nálevom z olivového oleja a citrusovej šťavy. „Brik“ nájdete na všetkých tradičných jedálnych lístkoch. Je to taštička z lístkového cesta, v ktorej vnútri je celé vajíčko, nadrobno nakrájaná petržlenová vňať, cibuľa a zemiaky. Ďalším obľúbeným jedlom je „cous-cous“, čo je dusená baranina, mäso z hydiny alebo rýb so zeleninou a varenou semolinou, krupicou z tvrdej pšenice. Tuniské sladkosti sa vyrábajú hlavne z orieškov a medu. Pokiaľ nemáte radi cukrovinky, ponúka sa Vám široký výber rôznych druhov čerstvého ovocia priamo zo stromu, ktoré Vám to úplne vynahradí. Silná a aromatická tuniská káva je vynikajúca, ale nezabudnite tiež ochutnať osviežujúci mätový čaj podávaný v úzkych šálkach.

A čo tak tuniské vína! Červené Hout Mornag, Magon a Sidi Saad, biele Thibar, Koudiat, Muscat de Kelibia a lahodné ružové Gris de Tunisie, Sidi Rais a Koudiat sú výborné pre letné posedenie. Boukha, „figové brandy“, je oveľa lacnejšie ako dovážaný alkohol a miestni ľudia si ho miešajú s Coca Colou. Thibarine je jemný ďatlový likér a miestne pivo Celtia je ľahké a osviežujúce.

Orientačné ceny základných potravín
bageta 200 M minerálka 500 M
maslo 500 M Coca Cola 1,200 DT
mlieko 700 M zmrzlina 1 DT
pizza 4-5 DT káva 1 DT
hamburger 1-2 DT víno 5 DT
pivo 1 DT

Otváracie hodiny v obchodoch: 08.00 - 12.00 a 16.00 - 19.00 Hod v lete, 08.30 - 12.00 a 15.00 - 18.00 Hod v zime. Pri platení devízami dostanete v obchodoch spoločnosti ONAT 10 % zľavu.

Čo na seba
Priemerná zimná teplota je 13° C, letná 26° C len s malými výkyvmi. Čím bližšie k púšti, v miestach ako Nefta, tým sa dajú očakávať vyššie teploty cez deň a značný pokles teplôt v noci, najmä v zime. V lete je ideálne ľahké oblečenie z vlny: letné šaty, tričká, košele, šortky alebo voľné plátené nohavice. Na jar, na jeseň a v zime stačí ľahké letné oblečenie, pár svetrov na večer a ľahký plášť do dažďa.

Šport
V špeciálne na to vybudovanom centre v Djebeli, 25 od Tunisu, si môžete vyskúšať plachtenie vo vzduchu na vetroni s kvalifikovaným inštruktorom. Golf: výborné golfové ihriská sa nachádzajú v Port el Kantaoui (v blízkosti Sousse), Monastir, Tabarka, Tunis, Hammamet a v Djerba. Chytanie rýb na udicu a hlbinný rybolov sú taktiež v ponuke.

Potápačské centrá sú v Tabarka, Monastir a v Port el Kantaoui. Potápačský oblek je potrebný len medzi novembrom a aprílom. Ak si prinesiete vlastné kyslíkové prístroje, môžete si ich dať naplniť v kanceláriách Société d''Air Liquide in Megrine (7 km od Tunisu) a v Sfaxe. Plávanie: V Tunise sú tri verejné plavárne. Väčšina hotelov na pobreží má vlastný bazén a súkromné pláže.

Termálne kúpele: V Tunisku je vyše 100 horúcich prameňov, ktoré sa väčšinou nachádzajú na severe krajiny. V najväčších kúpeľoch sa nachádza vyškolený personál s poznatkami a vedomosťami o rôznych druhoch liečebných metód. Bližšie informácie dostanete v kanceláriách turistického ruchu. Plachtenie: Port el Kantaoui je medzinárodný prístav s kotvišťom pre 340 lodí, riaditeľom prístavu, hĺbkovou navigačnou školou, školou plachtenia, požičovňou plachetníc a suchým dokom.

Kalendár podujatí
Apríl (1) Festival Pomarančov, Nabeul.
     (2) Ksour Festival, Tartouine.
Jún Slávnosť sokoliarov, El Haouaria.
Júl/August(1) Slávnosť v Rímskom divadle (hudba, divadlo. tanec, folklór), Karthago.
         (2) Festival kultúry (divadlo, literatúra), Monastir.  (3) Errayhane Festival (tanec, hudba), Ain Draham.
(4) Odysseus-Festival (medzinárodné filmy), Djerba.
(5) Slávnosť v kultrúrnom centre v Hammamete (hudba, divadlo, tanec, folklór).
(6) Festival tradičnej hudby (andalúzska a arabská hudba), Testor.
(7) rybárske slávnosti, Zarzis. September Coralis Festival (podvodné fotografie), Tabarka.
November (1) Festival Oáz (preteky na ťavách).
(2) Sahara-Festival (púštny folflór), Douz.
Presné dátumy dostanete v kanceláriách turistického ruchu.

Krajina a ľudia
Na pozdrav sa podáva ruka. Pohostinnosť hrá veľkú úlohu a malé darčeky ako prejav uznania alebo priateľstva sú vždy vrelo prijímané. Oblečenie by malo byť nenásilné, no s ohľadom na prevažne islamskú vieru väčšiny obyvateľstva by nemali ženy ukazovať nahé kolená, ani ramená. Plavky patria na pláž. Prepitné: 10-15%.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...