Trenčianske Teplice - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Trenčianske Teplice ležia v Strážovských vrchoch v prelomovej doline Tepličky. Archeologické nálezy svedčia o osídlení okolitého územia ľuďmi už v dobe bronzovej. Keď z tohto územia odišli Rimania a odsťahovali sa germánske kmene, prišli na Považie asi v polovici prvého tisícročia Slovania. Prvý písomný záznam o tunajších liečivých prameňoch pochádza z roku 1247. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1598. Obec patrila panstvu Trenčín, od roku 1594 uhorskej šľachtickej rodine Illésházyovcov. V roku 1835 celé kúpeľné mesto kúpil viedenský finančník barón Juraj Sina.Počas nasledujúceho obdobia zaznamenali kúpele najväčší rozvoj. Základom komplexnej balneoterapie sú zdroje termálnej minerálnej síranovej vápenato-horečnatej vody. Ideálna teplota od 37 C do 40,3 C umožňuje jej využívanie v prirodzenom stave bez dodatočnej úpravy. Sírne mineralizované bahno sa využíva na liečebné zábaly. Tretím prírodným zdrojom je kvalitná vrchovisková rašelina. V Trenčianskych Tepliciach sa narodil herec Andrej Bagar (29.10.1900 – 31.7.1966).

V regióne sa oplatí vidieť

Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice

Na okolí doporučujeme navštíviť

Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Dominanta Trenčína i tejto časti Považia. Najväčší význam mal za Matúša Čáka (Trenčianskeho), ktorý vládol skoro celému Slovensku. V hrade sú expozície Trenčianskeho vlastivedného múzea.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Trenčín
Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bojnice