Tanzánia - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Tanzánsky národný letecký prepravca sa volá Air Tanzania (TC). Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Tanzánie, patria British Airways, Gulf Air, Swissair, KLM, Emirates, South African Airways, Ethiopian Airways a Air India.

Približné letové časy
Z mesta Dar es Salaam trvá let do Londýna 11 hodín 15 minút a z Kilimandžáro je to 12 hodín 30 minút (vrátane prestupovania).

Medzinárodné letisko
Letisko Dar es Salaam International (DAR) je vzdialené 15km juhozápadne od mesta. Preprava na letisko sa uskutočňuje autobusovou kyvadlovou dopravou a taxíkmi, trvá 25-30 minút. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut a výmena financií (Komerčná národná banka).

Ďalšie medzinárodné letiská sú v Kilimandžáro (JRO) a v Zanzibar (ZNZ). Z Kilimandžáro do Arusha premáva kyvadlová doprava a taxíky. Tieto letiská zahŕňajú poštové a reštauračné služby, bar a obchody.

Letiskové poplatky
Na letisku Dar es Salaam nie sú poplatky. V Zanzibar je poplatok US$20.

Loď
V prístave Dar es Salaam kotvia zaoceánske nákladné a osobné lode. Medzi ďalšie hlavné prístavy patrí Tanga, Mtwara a prístavy na ostrovoch v Indickom oceáne - Kilwa, Lindi a Mafia. MS Sepideh prevádzkuje prepravu medzi Tanzániou a Keňou. Lodná osobná doprava do Bujumbura (Burundi), Mpulunga (Zambia) a Congo (ZAIR) sa uskutočňuje po jazere Tanganika. Jazero Viktória spája Tanzániu s Keňou a Ugandou, a jazero Nyasa spája Tanzániu s Malawi a Mozambikom.

Vlak
Železničnú dopravu medzi Tanzániou a Zambiou prevádzkuje dvakrát týždenne Tanzania - Zambia Railway Authority (Tazara) z Dar es Salaam do Kapiri Mposhi (Zambia), s presadaním vlakov na hranici. Spoločnosť Tanzania Railways Corporation (TRC) uskutočňuje dopravu medzi Tanzániou, Burundi, Rwandou, Kongom (Dem Rep of), Ugandou a Keňou. Vlaky sú často preplnené, avšak úrady často presvedčia turistov, že nájdu miesto na sedenie. Treba si dávať pozor na batožinu. Nedoporučujeme ju posielať vopred.

Cestná doprava
Cesty , ktoré spájajú Tanzániu so Zambiou a Keňou, sú dobrej kvality. „Veľká severná cesta“ (the Great North Road), ktorá vedie z mesta Lusaka v Zambii do Dar es Salaam, je celá vydláždená. Cesty z Rwandy a Mozambiku sú mizerné.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Pravidelnú leteckú prepravu do všetkých väčších miest prevádzkuje Air Tanzania (TC) a značný počet súkromných vzdušných prepravcov. Všetky Národné parky majú pristávacie plochy. V krajine je niekoľko čartrových spoločností, ktoré prepravujú pasažierov na jedno a dvojmotorových lietadlách do hociktorého mesta alebo na pristávaciu plochu v buši alebo v krajine.

Letiskové poplatky
Pre všetky lety zo Zanzibaru do destinácií v rámci Tanzánie sa účtuje poplatok 2000 TSh.

Loď
Medzi prístavmi Dar es Salaam a Zanzibar premávajú rýchlostné člny, pričom trvanie plavby v jednom smere je 60-90 minút. K rýchlostným člnom existuje i alternatívna preprava v podobe Sea Express, hydrofoil a lietajúceho koňa (obrovský katamaran). Preprava loďou sa tiež uskutočňuje zo Zanzibaru na ostrov Pemba. Cestovný poriadok a lístky si zakúpite v hlavných prístavoch. Po jazerách Tanganika a Viktória si môžu turisti vychutnať prepravu parníkmi. Pri dopravných službách rozlišujeme prepravu prvou, druhou a treťou triedou. Prvá trieda je vybavená komfortnejšími sedadlami a je menej preplnená. Na jazere Viktória sa nachádzajú prístavy Bukoba, Mwanza a Musoma.

Vlak
Tanzania Railways Corporation (TRC) prevádzkuje železničnú prepravu do severnej Tanzánie, zatiaľ čo spoločnosť Tazara zabezpečuje trasy do Zambie. TRC vykonáva denne prepravu z Dar es Salaam do Mwanza na pobreží jazera Viktória a Kigoma na pobreží jazera Tanganika s reštauračným vozňom. Viac informácií o železničnej preprave získate u spoločnosti TRC, PO Box 468, Dar es Salaam.

Cestná doprava
V Tanzánii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Tanzánia má dobrú cestnú sieť. Po cestách, ktoré spájajú väčšie mestá, sa dá jazdiť za každého počasia. Po väčšine druhoradých ciest v období dažďov (apríl – máj) sa dá prepravovať za každého počasia iba s vozidlami s náhonom všetkých štyroch kolies. Nedoporučujeme jazdiť v noci kvôli potulujúcim sa divým zvieratám, dobytku a kozám po ceste. V krajine je často nedostatok benzínu a tiež sa ťažko zháňajú náhradné diely na automobily.

Autobusová doprava
Autobusové linky spájajú väčšie mestá. Doprava autobusovými spojmi nie je drahá. Turistom nedoporučujeme prepravu autobusmi počas obdobia dažďov (Apríl/Máj).

Prenájom áut
Sú dostupné vo väčších mestách, prenájom môže byť dosť drahý. Prenájom vozidiel s šoférom je tiež dostupný. Pri jazde automobilom sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz, ktorý musí byť potvrdený políciou pri príchode do krajiny. Dočasný vodičský preukaz vydá polícia po predložení platného národného vodičského preukazu.

V rámci mesta Dar es Salaam je cena za prepravu autobusmi a minibusmi jednotná. Spoje sú často preplnené. Preprava taxíkmi je tiež dostupná. Doporučujeme používať taxíky s licenciou.