Tallin - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Staré mesto
Stará štvrť v Talline sa radí medzi najatraktívnejšie v Európe a nazýva sa aj „mini-Prahou“. Je kompaktná a ľahko sa v nej orientuje. Mnoho starých budov bolo zrenovovaných a Staré mesto sa dnes pýši kaviarňami, reštauráciami, hotelmi a obchodmi, ústretovými k svojim zákazníkom.

Town Hall (Raekoda)
Pôvodná mestská veža vznikla v 14-nástom storočí, avšak väčšia časť budov, ktoré vidíte dnes, sa datuje od 15-násteho storočia. V súčasnosti je v nej malá kaviareň, interiér je však často zatvorený kvôli oficiálnym udalostiam.

Adresa: Raekoja Plats 1

Katedrála Alexandra Nevského
Dominuje pahorku Toompea, má mohutnú čiernu cesnakovitú kopulu. Postaviť túto ortodoxnú katedrálu nariadil cár Alexander III.. Po prvýkrát bola otvorená v r. 1900. Miestna legenda hovorí, že výstavba trvala preto tak dlho, lebo mala sláviť ruských hrdinov. V skutočnosti vzýva slávu Estóncov.

Adresa: Lossi Plats 10

Múzeum Okupácie
Temné dni nacistickej a sovietskej okupácie sa pripomínajú v tomto múzeu. Vystavené sú tu staré uniformy, fotografie a audiozáznamy dokumentujú tortúru, ktorú Estónsko postúpilo do jeho nezávislosti v r. 1991.


Občianske múzeum
Občianske múzeum poskytuje jasný obraz o tomto historickom meste. Nachádza sa v budove pochádzajúcej zo 14-násteho storočia. Mapuje obdobie od nemeckej nadvlády po sovietsku, boj za nezávislosť, ktorý dokumentujú fotografie. Taktiež sa usporadúvajú výstavy súčasného umenia.


Toomkirik
Toomkirik (luteránsky kostol) bol založený v r. 1233, je situovaný v severnej časti Toom-Kooli. Po požiari v r. 1684 bol z väčšej časti prestavaný, veža bola dokončená v r. 1779.

V kostole sa pochovávali bohatí občania. Najvzácnejšie vyrezávané hrobky sú umiestnené na pravo od oltára. Jednou z nich je hrob švédskeho veliteľa (Pontus de la Gardie, a jeho ženy) pochádzajúci zo 16-násteho storočia.

Kiek-in-de-Kök
Z horných poschodí stredovekej rozhľadne je možné vidieť budovy „Dolného mesta“. Bola postavená v r. 1475. V súčasnosti tu sídli múzeum, v ktorom sú uchované mapy, zbrane a modely starého Tallinu.

Adresa: Komandandi 2
Tel: 2 644 6686 (info)
Otváracie hodiny: Ut-Pia 10:30-18:00 (polovica mája -september), 11:00-17:00 (október - polovica mája).