Tallin - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Staré mestské centrum Tallinu je možné preskúmať peši, autobusom, trolejbusom prípadne taxíkom. UNESCO ho v r. 1997 zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Mestské centrum je formované kľukatými, dláždenými uličkami, stredovekými kostolmi, pastelovými budovami. V jeho srdci leží námestie Town Hall, z ktorého sa hviezdicovo rozbiehajú dláždené uličky lemované kaviarňami.

V centre sa nachádza Radnica (Raekoja plats), je z nej nádherný výhľad na celé mesto a prístav. Poznávacím znakom Tallinu je figúrka známa pod názvom Starý Tomas (Vana Toomas). Od r. 1530 zdobí špic veže.

Oproti radnici je situovaná Ratsapotheke (Raeapteek), ktorá bola uvedená do prevádzky v r. 1422, čím sa radi medzi najstaršie lekárne na svete.

Medzi ďalšie významné pamätihodnosti sa radí kostol Nikolaj, ktorý ja vynikajúcim príkladom rozvíjajúceho sa staviteľstva 13-násteho storočia.

Pühavaimu kirik sa pýši oltárom od Lübeckeho majstra Hermana Rodeho.

Mimo centra je sovietska námorná základňa, ktorá predstavuje fascinujúcu exkurziu.

V mestskom obvode Toompea sa nachádza hradný komplex, kostoly a veľké budovy. Sú tu dve vyhliadkové plošiny, z ktorých je nádherný výhľad na mesto. Ďalej je tu katedrála Alexandra Nevského.

Kostol Olai (Oleviste kirik) bol pomenovaný po Nórskom kráľovi Olafovi II., ktorý zavádzal kresťanstvo do Severnej Európy.

Pred stredovekým hradom Toompea loss sú len severné a západné múry, taktiež tri veže, medzi inými i "Dlhý Hermann" (Pikk Hermann). Vedľa sa nachádza reprezentatívny zámok, ktorého prestavbu nariadila ruská cárovná Katarína II. Dnes tu sídli parlament a vláda.

Na okraji mesta je situovaný zámok Katharinental (Kadriorg). Severne od mesta leží nemecký cintorín Ziegelskoppel (Kopli).

V tallinskej štvrti Pirita, ktorá sa nachádza severne od mestského centra, je marina - pekná piesková pláž ohraničená lesom je jedným z hlavných letných lákadiel.

Miestni obyvatelia veľmi obľubujú promenádu medzi Pirita a stredom mesta. Idylickú zmenu vzhľadom na ruch veľkomesta poskytuje neďaleký ostrov Naissaar v Tallinskom zálive.

Najlepší výhľad na mesto i na fínske pobrežie je z televíznej veže Teletorn.

Tallinn Card, ktorú získajú turisti v turistických agentúrach, ich oprávňuje na voľný vstup do múzeí i iných pamätihodností i na niektoré exkurzie a prepravu.