Tadžikistan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Dušanbe

Hlavné mesto Tadžikistanu, ležiace tri hodiny od afgánskej hranice v hissarskom údolí, na juhozápade krajiny, bolo do roku 1929, kedy bola vybudovaná železnica, viac menej osadou, ktorá ako napovedá i samotný názov (Dušanbe je odvodené od tadžikistanského označenia pondelka), bola známa pre svoj pondelňajší trh.

 

Hlavnými lákadlami mesta okrem iného sú: hlavná mešita, synagóga z 19. storočia, ruský kostolstĺpovitá budova opery.

 

Na sever od železničnej stanice stojí Tadžikistanské združené múzeum, Etnografické múzeum nájdete na ulici Somoni.

 

Juhozápadný Tadžikistan

16 kilometrov západne od Dušanbe sa rozkladá prístav Hissar, vybudovaný v rozmedzí 16. a 19. storočia. Medzi hlavné atrakcie sa okrem iného radia i ruiny citadely a mauzóleum.

 

Ďalej na západ, na hranici s Uzbekistanom, leží Penjikent – domov rozvalín sogdiánskej pevnosti, ktorá je ešte stále v rukách archeológov. V Penjikente boli objavené i fresky, označované za jedni z najkrajších v regióne.

 

Južne od Penjikentu leží systém siedmych vodných plôch – Muragazorské jazerá, meniace farbu hladiny s postupom denného svetla. V okolí jazier vyrástlo mnoho budhistických chrámov.  

 

Pamirské pohorie

Hory Pamir sa často nazývajú i „strechou sveta“ a patria k jedným z najmenej prebádaných regiónov planéty. Dlho lákali horolezcov bývalého Sovietskeho zväzu, ale až v posledných rokoch sa otvorili zvyšku sveta.

 

Jediné miesto, ktoré sa v pamirskom pohorí dá nazvať mestom je Khorog. Tiahne sa ním jediná ulica s múzeom, kde môžete vzhliadnuť vypchaté zvieratá a fotografie Lenina.

 

Jazero Sareskoye, ležiace v srdci Pamiru, vzniklo v r. 1911, keď mohutné zemetrasenie zavalilo cestu horskej rieke. Na severe sa vo výške 3 915 metrov nad morom rozkladá jeho starší súrodenec - jazero Kara-Kul, vypĺňajúc kráter meteoru, ktorý sem dopadol 10 miliónov rokov späť.

 

Hodvábna cesta

Táto dávna obchodná cesta bola využívaná kupcami hodvábu v období od 2. do 14. storočia, ťahajúc sa  zo severnej Číny cez púšte a hory až ku Kaspickému či Stredozemnému moru.

Hlavným lákadlom na tadžikistánskej časti hodvábnej cesty je neuveriteľná horská príroda.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...