Svazijsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Lilangeni (SZL) = 100 centov. Množné číslo od lilangenie predstavuje slovo Emalangeni. Bankovky sú v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 SZL, mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 SZL a 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent.

Platobné karty

American Express, MasterCard a Visa sú široko akceptované, ale i napriek tomu je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Svazijsku u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 8:30 do 14:30 a tiež v sobotu od 8:30 do 11:00.

Jedlo a nápoje

Reštaurácie sú situované prevažne v turistických centrách a hoteloch a väčšina z nich servíruje medzinárodnú kuchyňu ako grécku, indickú ba dokonca i maďarskú. Na tradičné svazijské pokrmy sa viac zameriavajú pouličné stánky, kde môžete kúpiť preženú kukuricu, kukuričný chlieb a varené mäso.

Svazijsko má na svoju neveľkú rozlohu pomerne bohatý výber vín a pív.

Nočný život

V hlavnom meste a tiež v oblasti údolia Ezulwini nájdete nočné kluby a diskotéky, niektoré so živou hudbou či kabaretným predstavením. Najnavštevovanejším nočným podnikom je Kasíno v Kráľovskom svazijskom hoteli, kde sídli i kino.

Nakupovanie

I keď sa v Mbabane nachádza veľké nákupné stredisko, omnoho zaujímavejšie je nakupovanie na lokálnych trhoch. Košíky, výšivky, medené šperky, rezbárske výrobky, palice, bubny, nádoby z dyne či matrace z kožušiny – to a omnoho viac patrí k ponuke blších trhov v Svazijsku.

Kalendár podujatí

Väčšina dôležitých podujatí sa v Svazijsku spája s najvhodnejšími obdobiami pre pozorovanie zvierat v jednotlivých prírodných rezerváciách.

Štátne sviatky

1. január, apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 19. (Narodeniny kráľa Mswatiho) a 25. (Národný deň vlajky), 1. máj, 22. júla (Narodeniny kráľa Sobhuza), august – september (pohyblivý sviatok Umhlanga – šípové tance), 6. september (Deň vyhlásenia nezávislosti), december – január (pohyblivá ceremónia Incwala), 25. a 26. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...