Sv. Krištof A Nevis - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Východo karibský dolár (XCD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 XCD, mince sú v hodnotách 1 XCD a 25, 10, 5, 2 a 1 cent.

 

Americké doláre sú tiež legálnou a všade na ostrovoch akceptovanou menou.

 
Platobné karty

Platobné karty sú na Sv. Krištofovi a Nevise široko akceptované, ale i napriek tomu je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

 
Otváracie hodiny bánk

Pondelok až štvrtok od 8:00 do 14:00, v piatok od 8:00 do 16:00.

 

Jedlo a nápoje

Sv. Krištof a Nevis si vybudovali dobré meno v kulinárskom svete a túto „chutnú“ reputáciu chránia miestne hotely a reštauračné zariadenia výborným a vždy čerstvým jedlom. Na ostrovoch sa miešajú rozmanité vône a chute od čínskej, kreolskej, francúzskej až po indickú kuchyňu, ktoré sú často obohatené o miestne ingrediencie.

 

Miestne špeciality: 

Pečené prasiatko.
Čerstvé homáre a krabie mäso.

Roti (tenké cesto s rôznymi plnkami – zemiaky, kuracie mäso, hovädzie, jahňacina, krevety či zelenina).

Pelau (miestna obdoba palei) pozostáva z ryže, hrášku a mäsa.

Na stole nikdy nechýba bohatý výber tropického ovocia.
 
Miestne nápoje:

Karibská krajina by sa neobišla bez vlastného rumu, Sv. Tomáš a Nevis produkujú značky Belmont Estate a Brinley Gold.

Výborná je i lokálna liehovina z cukrovej trstiny (CSR).

 

Nočný život

Nočný život na ostrovoch je pomerne tichý. Mnohé z hotelov a hostincov majú pre svojich návštevníkov pripravené živé vystúpenia miestnych kapiel (väčšinou v sobotu). Jednými z mála nočných klubov na Sv. Krištofovi sú napr. J’s place (neďaleko pevnosti Brimstone Hill) alebo Reflections, ktoré ostávajú otvorené do skorých ranných hodín. V turistickom rezorte Frigate Bay existujú dve kasína a množstvo príjemných barov ako súčasť hotelov a reštauračných zariadení.

 

Nakupovanie

K hlavným suvenírovým artiklom ostrovov sa radia rezbárske výrobky, nástenné maľby či produkty z kože a kokosových orechov. Zberatelia známok by nemali vynechať návštevu Filatelistického úradu v Basseterre a Charlestowne. Ako protiklad k nudným nákupným centrám TDC MallPelican Mall (Sv. Krištof) stoja piatkové a sobotňajšie trhy, ktoré sú prehliadkou stánkov s exotickým jedlom a ovocím. 

 

Kalendár podujatí

Karneval na Sv. Krištofovi (dec- jan) – vianočné oslavy sa prehupnú v hlučné vítanie Nového roka počas karnevalového ošiaľu, ktorý sa odohráva v uliciach hlavného mesta a tiež v špeciálne pre tento účel vybudovanej osade.

Hudobný festival na Sv. Krištofovi (jún- júl) – každoročná prehliadka karibskej hudobnej kultúry sa uskutočňuje v Basseterre.

Culturama (júl- aug) – ostrov Nevis ožíva oslavami oslobodenia otrokov, ktoré sú plné exhibícií pôvodných zvykov a tradícií afrického obyvateľstva.

 
Štátne sviatky  

1. a 2. (Karneval) január, apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 1. máj, 12. jún (Kráľovnine narodeniny), 19. september (Deň vyhlásenia nezávislosti), 25. a 26. december.