Srí Lanka - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Srí Lanka je 5 hodín a 30 minút pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Srí lanská Rupia (LKR) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 200, 100, 50, 20 a 10 LKR. Mince sú v hodnotách 10, 5, 2 a 1 LKR a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent.

V obehu je i množstvo starších mincí.
Platobné karty

American Express, MasterCard a Visa sú akceptované takmer všade. Dinners Club má určité obmedzenia. Je dobré overiť si podmienky a možnosti platenia kartou na Srí Lanke s vašou bankovou spoločnosťou.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až sobota od 9:00 do 13:00. Niektoré mestské banky zatvárajú až o 15:00.

Jedlo a nápoje

Srí lanská kuchyňa má mnoho spoločného s indickým kulinárstvom, a teda sú pre ňu typické pálivé jedlá.

Miestnou špecialitou je karí, pripravené z kokosového mlieka, cibule, zelených chilli papričiek a aromatických korení ako sú klinčeky, muškátový oriešok, škorica a šafran. Miestna úroda bohatá na zeleninu, ovocie a rybárske úlovky predznamenáva pestrú škálu exotických jedál.

Národným nápojom je čaj, ktorého kvalita a chuť je celosvetovo známa. Exotickejšiu tekutinu predstavuje toddy – palmová živica, ktorá prechádza procesom kvasenia a podáva sa v rôznych jeho stupňoch.

Nakupovanie

Srí Lanka je skutočne bohatou krajinou, čo sa odráža i v nakupovaní suvenírov. Nájdete tu množstvo šperkov zdobených miestnymi drahokamami, vzácnych látok, remeselných výrobkov a obchodov s čajom a korením.

Aktivity

Okrem všetkých vodných športov na srí lanských, prekrásnych plážach, môžete krásy prírody obdivovať i v jej národných parkoch, ktoré sú domovom nielen bujnej vegetácie, ale tiež i zaujímavých živočíchov. Za všetkých spomeňme symbol Srí Lanky - slona.

Kalendár podujatí

Navam Perahera (feb) – ulice Colomba sa zmenia na predvádzacie móla pre desiatky farebne zdobených slonov. Táto jedinečná oslava každoročne priláka viac ako milión divákov.

Kataragama (júl) – dvojtýždňový, náboženský festival v južnej džungli Srí Lanky sa koná na počesť Boha Kataragama a pozostáva z púťových prechádzok nádhernou krajinou.

Kandy Perahera (júl) – ulice Kandy sú zaplnené tisíckami návštevníkov, pozorujúcich slávnostný sprievod na počesť hinduistického Boha.

Štátne sviatky

1., 10. a 14.jan.; 4. a 26. feb.; 11. a 13.-14. apr.; 1. a 12.-13. máj; 21. a 22.-24. okt.; 25. a 31. dec.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...