Sofia - Odporúčame

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
1/2 dňa
Kostol Boyana
Kostol Boyana Church (tel: (02) 687 434) sa nachádza 8km juhozápadne od Sofie. Je prístupný autobusom č. 64, ktorý má odchod pri bulvári Gotze Delchev. Radí sa medzi najvýznamnejšie bulharské poklady.

Tento stredoveký kostol bol zavretý pre verejnosť po dobu 38 rokov a znovu otvorený bol v r. 2000. Je známy svojimi freskami z 13. storočia znázorňujúcimi scény z biblického života.

Boyana je jedným z 9-tich bulharských kultúrnych monumentov, ktoré sú zapísané na zozname kultúrneho dedičstva.

Kostol je otvorený Ut-Ne 09:00-17:00 a vstup je obmedzený len na 10 minút.

Národné historické múzeum
Mapuje predovšetkýmbulharskú kultúru, sociálny a politický život od prehistorických čias po Druhú svetovú vojny. Medzi najvzácnejšie exponáty sa radí trácke zlato, striebro a bronz. Exhibície sú označené iba v cyrilike, i keď sprievodca hovorí anglicky. Múzeum je otvorené denne 09:00-16:00.

1 deň

Kláštor Rila a Národný park Rila
Je lokalizovaný približne 120km južne od Sofie, v Národnom parku Rila.Kláštor Rilasaradí medzi najvýznamnejšie kultúrne dokumenty v Bulharsku. Je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Prvé kláštory tu boli postavené v 10. storočí. V období renesancie sa stali centrom rozvoja remesiel. I v rokoch otomanskej nadvlády sa tu vďaka extrémnej izolácií a mohutným opevneným stenám zachoval kláštorný kolorit.

Rozsiahle požiare v minulosti spôsobili, že väčšina budov sa bola obnovená v priebehu 19. storočia. Zachovala sa však jedna veža z 10-teho storočia. V kláštornom komplexe sú vonkajšie steny bohato dekorované farebnými biblickými výjavmi.

V čase jeho najväčšieho rozmachu žilo v kláštore viac než 1 000 mníchov. V súčasnosti je ich menej ako dvanásť. Dotácie pre prevádzkovanie kláštora sú veľmi vítané.

V rámci kláštora sa nachádza múzeum, v ktorom sú vystavené zachovalé zvyšky reprezentujúce zašlú slávu a bohatstvo tohto miesta. Nachádza sa tu i značný počet remeselných dielní. Za stenami múru sú k dispozícii na občerstvenie reštaurácie a snack bary.

Kláštor je vhodným východiskovým bodom pre podniknutie trekingu do hôr Národného Parku Rila. Horské cestičky väčšinou vedú cez husté píniové porasty.

Trekeri môžu prenocovať v kláštore. Otváracia doba: denne 08:00-18:00. Autobus do dedinky Dupnitza odchádza každý deň o 08:00 z hlavného autobusového nádražia v Sofii. Do dedinky Rila je odchod o 10:00 a 11:00. Z obce je odchod do kláštora o 12:40. Autobus má odchod z kláštora Rila do obce Dupnitza o 17:15, pričom autobus z Dupnitze do Sofie má odchod o 19:20.