• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Sninský kameň

Po Kremenci (1221 m.n.m.) je Sninský kameň ďalší vrchol na východe republiky s prekrásnym výhľadom.


Pre milovníkov skalnatých vrcholov a ďalekých výhľadov tu máme tip na jeden výlet. Pohorie Vihorlat predstavuje naše najvýchodnejšie vulkanické pohorie a svojím východo-západným smerom oddeľuje Východoslovenskú nížinu na juhu od Ondavskej pahorkatiny na severe. Keďže najvyšší vrchol - Vihorlat 1076 m.n.m leží vo vojenskom ochrannom pásme je turisticky najpríťažlivejší práve Sninský kameň – 1005 m.n.m.

Sninský kameň právom patrí medzi najkrajšie prírodne útvary v celom pohorí Vihorlat. Predstavuje morfologicky výrazný skalný hrebeň s dvoma vrcholovými plošinami. Jedná sa o zvyšky lávového prúdu, ktorý je budovaný andezitmi s doskovitou odlučnosťou a vypína sa nad okolité bukové lesy takmer kolmými stenami do výšky cca 15 až 20 m. Obe plošiny sú oddelené malým sedielkom s turistickým rázcestníkom (červená-modrá-zelená značka). Výstup na plošiny je po železných rebríkoch, pričom obe plošiny sú miestami široké len 5-15 m, dlhé asi 50-80 m. Zo západnej plošiny je prekrásny výhľad na sever a západ – najmä na mesto Snina a hlavný hrebeň Vihorlatu. Z východnej plošiny je zase prekrásny pohľad na východ a juh: na malebné horské jazero – Morské oko, hraničný hrebeň Popričného aj Východoslovenskú nížinu. Z botanického hľadiska je zaujímavý odlišný výskyt rastlín na chladnej severnej a teplej južnej strane vrcholu. Medzi endemitov patrí kostrava vihorlatská, ďalej sa tu nachádzajú plamienok alpínsky, rozchodník ročný, zvonček okrúhlolistý, mliečovec alpínsky. Husté a plošne veľmi rozsiahle lesy sú domovom viacerých druhov stavovcov. O všetkých krásach tejto lokality sa možno dočítať na jednotlivých paneloch náučného chodníka, ktorý vedie z Remetských Hámrov cez Morské oko až na vrchol a potom na Sninské rybníky (alebo opačne).

Prístup na vrchol je možný z oboch smerov – zo severu od Sninských rybníkov (260 m.n.m.) po modrej – cca 8 km. Z juhu je asi 8 km trasa po lesnej asfaltke z Remetských Hámrov na Morské oko (618 m.n.m.) a potom asi 4 km na vrchol (alebo autom až na parkovisko pod Morským okom). Najkratšia ale najnáročnejšia trasa vedie po zelenej značke zo Zemplínskych Hámrov. Parkovať môžete tesne pred kameňolomom (450 m.n.m.) na hornom konci obce a odtiaľ neustále stúpanie až na vrchol – prevýšenie 550 m na úseku cca 2,2 km. Ďaleký výhľad však stojí za námahu.

Pri spracovaní tohto článku boli použité údaje z „Vihorlatské vrchy – geologicko náučná mapa Slovenska“ a z webu.


Autor/zdroj: Mahe
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.10.2011